Ay’a ilk ayak basan kişi kimdir?

3987

Ay’a ilk ayak basan kişi kimdir? Ay’a giden ilk insan hangi tarihte Ay yüzeyine inmiştir? Ay’a giden ilk insan hangi uzay aracı ile gitmiştir? İşte Ay’a giden ilk insan hakkında bilmeniz gereken her şey…

Yuri Gagarin ve Shepard’ın uzaya gitmelerinin ardından dönemin ABD başkanı John F. Kennedy, 1960’lı yıllar sona ermeden Ay’a gitme hedeflerinin bulunduğunu açıkladı. Kennedy’nin açıklamasından geçen 8 ayın sonunda Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Apollo 8 adlı Ay görevini başlattı.

16 Temmuz 1969’da Apollo 11 Ay görevi kapsamında Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins, Kennedy Uzay Üssü’ndeki 39A Fırlatma Kompleksi’nden Ay’a doğru gitmek için uzaya gönderildiler. 3 bölmeli 110 metrelik uzay aracı Apollo 11, böylece ilk insanlı Ay görevini gerçekleştirmek üzere yola çıktı.

Kalkışın ardından 12 dakika sonra Apollo 11, Dünya yörüngesine ulaştı. Kalkışın ardından 3 gün sonra ise Apollo 11, Ay yörüngesine girdi.

Ay’a ilk ayak basan kişi kimdir?

20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay modülü Eagle’a tırmandı ve modül alçalmaya başladı. O sırada Michael Collins komuta modülü Columbia’da Ay yörüngesinde hareket ediyordu.

Collins, Eagle modülünü şu sözlerle kaleme aldı: ”Gökyüzünde gördüğüm en tuhaf görünümlü makineydi.”

Eagle modülü sessizlik denizine inmeye başladığında Neil Armstrong modülü manuel olarak kontrol etmeye çalıştı. Eagle’ın alçalmasının son alnlarında modülün bilgisayarları alarm veriyordu.

Durum, bir bilgisayarın aynı anda pek çok iş yapması gibi basit bir vaka olsa da aynı anda yaşanan daha başka sorunlar da ortaya çıktı.

Ay modülü en sonunda Ay’a iniş yaptı fakat yalnızca 30 saniyelik yakıtı bulunuyordu. İşte tam da o sırada Neil Armstrong ”Houston, Burası sessizlik denizi. Eagle iniş yaptı.” anonsunu geçti.

İnişin ardından 6 saatten fazla bir süre geçti ve Neil Armstrong insanlık için büyük bir adım atarak Ay’a ayak bastı. Böylece Neil Armstrong Ay’a ayak basan ilk insan oldu. Neil Armstrong daha sonra bu anı ”Bir insan için son derece küçük fakat insanlık için büyük bir adım.” olarak niteledi.

Neil Armstrong’un ardından Buzz Aldrin de Ay’a ayak basarak Ay’a ayak basan ikinci kişi oldu. Armstrong ve Aldrin 2 buçuk saat süreyle Ay yüzeyinde incelemeler yaptı, fotoğraflar çekti ve örnekler topladı.

İkili arkalarında bir adet ABD bayrağı ve ”Dünya gezegeninden gelen ve Ay’a ayak basan ilk insanlarız. M.S. Temmuz 1969. Tüm insanlık adına barışla geldik.” yazılı bir not bıraktı.

Armstrong ve Aldrin daha sonra Columbia’ya geri dönerek Collins ile buluştu. Üç astronot 24 Temmuz 1969 tarihinde Hawaii Adası civarlarına iniş gerçekleştirerek Ay görevini sonlandırdı.

Böylece John F. Kennedy, Sovyetler Birliği ile girilen uzay yarışında büyük bir zafer elde etti.

Ay’a giden son kişi kimdir?

1969 yılının ardından geçen 3 buçuk yıl süresince 10 kişi daha Ay’a ayak bastı. Ay’a giden son Apollo görevinin komutanı Gene Cernan, Ay’da şu notu bıraktı: ”Geldiğimiz gibi dönüyoruz. Tanrı izin verirse tüm insanlık için umut ve huzurla döneceğiz.”