Caretta caretta nedir? Caretta caretta ısırır mı?

3458

Caretta caretta her yaz haberlerde duyduğumuz ülkemizin Ege kıyılarında da karşımıza bolca çıkan sevimli deniz kaplumbağalarıdır. Gelin hep birlikte Caretta carettaları inceleyelim, Caretta carettaların özelliklerini öğrenelim ve Caretta caretta ısırır mı sorusunun cevabını verelim.

Caretta caretta nasıl bir kaplumbağadır?

Caretta carettalar denizlerde yaşayan ve yumurtlamak harici karaya hiç çıkmayan deniz kaplumbağalarıdır. Sırt tarafı kırmızı-kahverengi karışımı bir renktir. Alt tarafları ise beyaz-sarı rengindedir. Caretta carettaların bacakları kürek gibidir ve çok iyi yüzeyler.

Caretta carettalar oksijeni havadan alır yani su yüzeyine çıkması gerekir ancak çok uzun süre su altında kalabilirler. Normal şartlar altında 15-30 dakika su altında kalsalar da gerektiğinde 4 saate kadar nefeslerini tutabilirler.

Caretta carettalar genelde deniz anası ve deniz canlıları ile beslenir. Hiç dişleri yoktur ve bu nedenle Caretta caretta ısırır mı derseniz bunu sadece çeneleriyle yaparlar.

Caretta carettalar yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir kerede 100 yumurta bırakabilirler. Bugüne kadar bir kerede bırakılan en fazla yumurta sayısı 162’dir.

Caretta carettaların tam 100 milyon yıldan fazladır dünyada olduğu düşünülmektedir. Bilinen en eski deniz kaplumbağası fosili tam 150 milyon yıl öncesine aittir.

Caretta carettalar 1 yılda 15 bin kilometreden fazla seyahat edebilir.

Caretta carettalar öyle sadık ve köklerine bağlı canlılardır ki yumurtadan çıktıkları kumsalı asla unutmazlar ve yumurtlamak için yine bu kumsala dönerler.

Caretta carettaların ortalama ağırlığı 70-140 kilogramdır. Boyları ise 1 metre kadar olabilir.

Belgesellerde mutlaka görmüşsünüzdür. Yavru Caretta carettalar gece yarısı yumurtadan çıktıktan sonra koşa koşa denize doğru hareket eder. Çünkü pek çok tehlikeyi atlatmak zorundadırlar. Bu tehlikelerden büyük bir bölümü de biz insanların sorumsuz davranışlarının sonuçlarıdır. Sahilde bırakılan çöpler, kimyasal atıklar ve sahillerin korunmaması gibi sebepler nedeniyle Caretta caretta kaplumbağaları nesli tehlikede olan hayvanlardandır.

Caretta caretta ağlar mı?

Belgeselde gördüyseniz yumurtlayan anne Caretta carettanın gözyaşı döktüğünü görürsünüz. Anne kaplumbağa yumurtlarken zorlandığından sürekli gözyaşı döker ancak normal şartlar altında da vücutlarında bulunan fazla tuzu gözyaşı yardımıyla dışarı atarlar.

Caretta caretta yavrusunun cinsiyeti nasıl oluşur?

Caretta carettaların yavrularının erkek mi yoksa dişi mi olacağı hava sıcaklığına bağlı. Sıcak havalarda dişi serin havalarda ise erkek Caretta carettalar dünyaya geliyor.

Caretta caretta plajları koruma altında

Caretta carettaların yumurtladığı plajlar yasalarla korunuyor. Bu plajlarda ışık kaynağı bulundurulamıyor. Çünkü Caretta caretta yavruları bu ışıkları ufuk ışığı sandığından denizden farklı bir yöne koşabiliyor. Ayrıca yumurtlama plajına girmek kesinlikle yasak. Özellikle geceleri ciddi önlemler alınıyor.

Mesela en önemli Caretta caretta yumurtlama plajlarından olan Dalyan’daki İztuzu plajına akşam 20.00 sabah 08.00 aralığında girmek yasak.

Caretta caretta ısırır mı?

Caretta caretta ısırır mı? Aslına bakarsanız hayır. Her yaz sahillerimizde Caretta caretta saldırısı haberleri okuyoruz. Peki Caretta caretta ısırır mı? Aslında dişsiz olduklarını biliyor muydunuz? Evet, çeneleri çok kuvvetli ancak hiç dişleri yok. Peki neden bizi ısırıyorlar. Çünkü bizi denizanası zannediyorlar.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Caretta carettalar güneş ışığının eğik geldiği 15.00-16.00 saatleri arasında beyaz tenli tatilcileri deniz anasına benzetip ısırmaya çalışabiliyor. Ancak korkacak bir durum yok. En fazla ufak bir kızarıklığa neden oluyorlar. Zaten hareket ettiğiniz an kaçıyorlarmış.

Caretta carettaların bir bölgede bulunması o bölgenin ne kadar temiz olduğu anlamına geldiği için Caretta caretta ısırır mı diye düşünerek korkmanıza gerek yok.