Çoban yıldızı nedir?

2637

Çoban yıldızı sabah ve akşam görülebilen bir yıldızdır. Çoban yıldızının şekli C şeklindedir.

Çoban yıldızı tarih boyunca hep en çok merak edilen, en çok incelenen ve özellikle Doğu medeniyetlerindeki efsanelere, hikayelere ve mitlere konu olan yıldızdır. Çoban yıldızı aslında Venüs gezegenidir. Başlarda bir yıldız olduğu sanıldığından adına çoban yıldızı denilmiştir lakin daha sonra gezegen olduğu anlaşılmıştır ve bu gezegenin de Venüs olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Venüs güneş sistemindeki gezegenlerden biridir. Venüs yani çoban yıldızı güneş sistemi sıralamasında ikinci sırada yer alır. Bazı özellikleriyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Venüs güneş sisteminde ters yönde dönen tek gezegendir. Diğer gezegenlerden en büyük farkı da budur.

Çoban yıldızı veya Venüs’ün anlamı nedir?

Venüs’ün özel olmasının sebeplerinden biri de mistik güçlerin merkezi kabul edilmesidir. Eski Yunan mitolojisinde tanrıça Afrodit ile ilişkilendirilmiştir.

Venüs güneş etrafındaki turunu 224 dünya gününde tamamlar. Yüzlerce yıldır her dönemde en çok araştırılan gezegenlerden olan Venüs bu sebeple Dünya ile kardeş gezegen bile kabul edilmiştir. Diğer gezegenler ile olan farkları çağlar boyunca burçlar da dahil olmak üzere pek çok mistik öğenin incelenmesinde kullanılmasına yol açmıştır.

Venüs gezegeninin MÖ 1700lü yıllarda keşfedildiği sanılmaktadır. Venüs gezegeni o dönemlerde yıldız olarak biliniyordu. Hem sabah hem akşam görünen bir yıldız olduğu ise Pisagor tarafından ortaya çıkarılmıştır. İnsanlar sabah gördüğünde Sabah Yıldızı akşam gördüğünde ise Akşam Yıldızı isimlerini takmıştır. Pisagor ise bu iki yıldızın aslında aynı yıldız olduğunu kanıtlamıştır. Uzun zaman sonra ise görülenin bir yıldız değil gezegen olduğu açığa çıkarılmıştır.

Bu arada Venüs çıplak gözle görülebilen tek gezegendir. Çoban yıldızı olarak adlandırılması ve bir yıldız olduğunun düşünülmesi de muhtemelen bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.