Kargalar ne yer? Karga neyin habercisi?

3940

“Karga karga gak dedi, çık şu dala bak dedi
Çıktım baktım o dala, bu karga ne budala” Küçükken bize öğrettikleri bu şarkıya göre kargalar budala hayvanlar ama gerçek hiç de öyle değil. Kargalarla ilgili bilmeniz gerekenleri ve Karga neyin habercisi sorusunun cevabını sizler için derledik.

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Corvidae
(Kargagiller)
Cins: Corvus

             Mavi Balina'dan sonra Pembe Balina Oyunu Çıktı

Kargalar ne kadar zeki?

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kargaların zekalarının araç gereç kullanma düzeyinde olduğu gözlemlenmiştir. İnce bir deney tüpüne yiyecek konulmuş ve kargaların bu yiyeceği nasıl alacağı gözlemlenmiş.

Karga masanın üzerinde bulunan ince teli kanca şekline getirip tüpün içindeki yiyeceğe kendi yaptığı bu olta ile ulaşmayı başarmış. Yok artık Lebron James, yaa. Kargalar haricinde bu deneyde başka hiçbir hayvanın başarılı olmadığını da ekleyelim 🙂

Karga mı maymun mu daha akıllı?

Bir grup bilim adamına göre maymunlar değil en zeki hayvanlar kargalar. Kargalar 5’e kadar sayabiliyor. Hayatta kalmak söz konusu olduğunda ihtiyaçlarını karşılamak için malzemeleri kullanabiliyor.

Kargaların ömrü ne kadar?

Hepimiz kargaların 100 hatta 200 sene yaşadığını zannediyoruz ama yanlış. Kargaların ortalama ömürleri 15-20 yıl arasında değişmektedir. Doğada ortalama 13 yıl olan ömürleri özel bakım altında en fazla 30-40 yıla ulaşmaktadır.

Kargalar tehlikeli midir?

Kargaların insanlara düşman hayvanlar olduğunu birisi çıkarmış ve bu konu böylece uzayıp gitmiş. Aslına bakılırsa kargalar insanlarla birlikte yaşamaktan oldukça memnun. İnsanların varlığını avantaja çeviren kargalar örneğin bir yemişin kabuğunu kıramadığında onu yoğun trafik olan bir yola bırakmayı ve arabaların kabuğu kıracağını akıl edebiliyor.

Kargalar ne yer?

Kargalar yemek seçmez. Çöpten böceğe meyveden sebzeye her şeyi yiyebilirler. Kargalar leş yer düşüncesi ise oldukça yanlıştır. Leş yiyen tür kuzgundur karga değil. Kuzgun haricindeki türler leş haricinde her şeyi yer.

Kargalar nasıl ürer?

Kargalar tek eşli yaşayan hayvanlardır. Topluluklar halinde yaşarlar ve hayatları boyunca eşlerine sadık kalırlar. Yavruları olunca anne ve baba karga bakımı ortak üstlenir.

Kargalar sürüden ayrı bir yavru gördüğünde ona bakacak kadar şefkatli kuşlardır. Yavruyu sahiplenirler ve sürülerine dahil ederler.

Kan ile ilgili ilginç bilgiler

Kargalar yas tutar mı?

Hem de ne yas. Ölüm farkındalığının hayvanlar arasında nadir olduğunu biliyoruz. Kargalar da ölüleri arkasından yas tutan hayvanlardandır. Bir akrabaları öldüğünde hemen başından ayrılmazlar bir süre yanında kalırlar. Bu davranışın sebebi ölümün nedenini araştırmak ve anlamak da olabilir. Tehlike yaratan bir durum varsa anlamak ve sürüdekileri uyarma isteği de ölülerinin başında kalmaya itiyor olabilir.

Karga neyin habercisi?

Karga neyin habercisi sık sık merak edilen sorulardan biridir. Kargalar günümüzde ölümü ve kötü haberi simgeleyen hayvanlardır. Ancak Yunan mitolojisine bakıldığında kargaların ölümsüzlüğü temsil ettiğini görmektedir. Karga Yunan mitolojisinde saygı duyulan bir hayvandı. Aynı şekilde İskandinav kültüründe de kargalar neredeyse kutsal sayılan kuşlardır. Tanri Odin’in iki kargasının olmasından dolayı İskandinav kültürleri kargaya büyük saygı duyar.