Keçi boynuzu ve geyik boynuzu arasındaki fark nedir?

2619
geyik boynuzu

Aslında konumuz İngilizce’de “Horn – antler” olarak ayrıldığından bu boynuz çeşitleri için ayrı kelimeler kullanılmış. Lakin Türkçe’de geyiğin de keçinin de boynuza “boynuz” deyince işler biraz karıştı. Kolay anlayabilmeniz için bu açıklamayı yapmak istedik 🙂 Gelelim konumuza: Keçi boynuzu ve geyik boynuzu arasındaki fark nedir?

Boynuzlar genel olarak hayvanların alınlarında büyüyen, baskınlık, savunma ve eşlerin dikkatini çekme amaçlı kullanılan çıkıntılardır.

Keçi boynuzu ve geyik boynuzu arasındaki farklar

Öncelikle keçi boynuzu gibi hançer şeklindeki boynuzlar şekil itibariyle geyik boynuzun ayrılır. Geyik boynuzu çatallı bir yapıya, keçi boynuzu ise hançere benzer bir yapıya sahiptir.

İkincisi çatal ve hançer boynuzlar farklı hayvan gruplarında bulunur. Hançer boynuzlu hayvanlar boynuzlugiller olarak bilinir ve koyun, keçi, inek ve bizonlar iken çatal boynuzlar geyikgiller familyasındaki geyik, mus, Kanada geyiği ve Ren geyiğinde görülür.

Hançer ve çatal boynuzlar arasındaki bir diğer farklılık ise yapılarıdır. Hançer boynuzlar tırnaklarımızın da hammaddesi olan keratinden meydana gelir. Hayvanın hayatı boyunca büyür ve asla düşmez. Diğer taraftan geyikgillerde görülen çatal boynuz ise kemikten meydana gelir ve her yıl kış veya ilkbahar aylarında düşer. Yeni çatal boynuz çiftleşme mevsimi olan sonbaharda yeniden çıkar.

Keçi boynuzu ve geyik boynuzu arasındaki son fark ise görüldükleri cinsiyetlerdir. Hançer boynuzlar genellikle bir türün hem dişisi hem de erkeğinde görülür. Ancak çatal boynuzlar genellikle erkeklerde görülür. Bu konudaki tek istisna karibudur ve boynuzları oldukça küçüktür.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂

Kaynak:
Lincoln, G.A. “Biology of Antlers.” Journal of Zoology. 226 (1992) 517 528.
“Difference between Antlers and Horns.” Yellowstone National Park website. National Park Service. 
“Horns and Antlers.” Animal Diversity Web. University of Michigan Museum of Zoology.