NASA Mars keşfi açıklandı

1502

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ‘Kızıl Gezegen’ olarak da anılan Mars’taki çalışmalarının meyvelerini topluyor. Curiosity uzay aracının incelemeleri sonucu NASA Mars keşfi açıklandı.

NASA’nın bilim insanları bugün yaptıkları açıklamada, Mars’ta yaşam içi gerekli olan yapıtaşlarına sahip 3 milyar yaşındaki organik moleküller içeren bir kayanın keşfedildiğini duyurdu ve Kızıl Gezegen’in atmosferinde en basit organik molekül olarak kabul edilen metan gazına rastlandığı duyuruldu.

NASA Mars keşfi hayat belirtisi mi?

Bilim insanları, yeni bulgularının Mars’taki antik bir yaşamın kanıtı olarak değerledirilebileceği ancak durumun Kızıl Gezegen’de bir zamanlar hayat olduğundan mı yoksa daha sıradan bir jeolojik süreçten mi kaynaklandığını henüz açıklayamadıklarını söyledi.

NASA Mars keşfi detayları neler?

NASA’nın biyojeokimya uzmanı ve Science dergisinde konuyla ilgili yayımlanan makalenin başyazarı olan Jennifer Eigenbrode, “Mars’taki yaşam belirtilerine ortaya çıkarmak için çok iyi bir konumdayız. Bulgular ayrıca dikkat çekiciydi, çünkü organik malzemenin sert Mars yüzeyinde milyarlarca yıl korunabileceğini gösterdi” dedi.

Materyallerin, Ağustos 2012’den bu yana Kızıl Gezegen’deki verileri toplayan Mars Curiosity keşif aracı tarafından bulunduğu açıklandı. 3 milyar yaşındaki organik moleküller, Florida’daki Okkeechobe Gölü büyüklüğü’nde sığ bir su birikintisi bulunduğuna inanılan Gale Krateri’nde bulundu.

Mars keşif aracı Curiosity, MastCamera ile Kızıl Gezegen’in renkli fotoğraflarını yıllardır bizlerle paylaşıyor.