NASA’dan esinlenip 3D baskı ile çevre dostu kalem ürettiler

1465

Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencileri, NASA’nın uzay üssündeki görevlilerinin 3D printer ile gerekli malzemeleri üretmelerinden esinlenerek, akıllı tahtalarda kullanılan kalemleri kendileri ürettiler. Maker Kulübü öğrencileri, STEM atölyesinde 3D printer ile tasarladıkları kalemler, organik plastikten yapıldığı için çevre dostu özellik de taşıyor.

Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencileri, NASA’dan esinlenerek örnek bir projeye imza attılar. Üsküdar SEV Maker Kulübü öğrencileri, 3D printer ile akıllı tahtalar (smartboard) için ürettikleri kalemlerle, hem okulda kalem tasarrufu sağladılar hem de çevre dostu bir kalem kazandırdılar.

Üsküdar SEV öğrencileri, sınıflarda bulunan smartboard’larda yazmada kullanılan kalemlerin her ay belli bir miktarda çeşitli nedenlerle bozulduğunu veya kaybolduğunu, sürekli yeni kalem setleri alınması gerektiğini tespit ettiler. Bu sorunun çözümü için yenilikçi bir yaklaşım geliştiren öğrenciler, NASA’nın uyguladığı yöntemle örnek bir proje hayata geçirdiler.

NASA’dan esinlendiler

NASA’nın ISS üssüne yıllardır uzay gemileri aracılığıyla malzeme ve yedek parça tedariği yapılıyordu. Ancak 3D printerın icadından sonra, üretim ve taşıma maliyetlerini düşürmek ve üssün depo sorunu da çözebilmek için farklı bir yöntem geliştirdiler. Uzay görevleri artık anlık gerekebilecek parçaları, uzayda bulunan 3D printerdan kendileri yapıyorlar.

Kalemler çevre dostu

Üsküdar SEV öğrencileri de bu uygulamadan esinlenerek, smartboard kalemleri kendileri üretmeye karar verdiler. Maker Kulübü öğrencileri, STEM atölyesinde 3D printer ile ürettikleri kalemleri sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardılar. Aynı zamanda Üsküdar SEV’ineko-okul olması nedeniyle;kalemler, sağlığı zararlı plastik malzemeden değil, doğal bir 3D printer malzemesi olan organik plastik denilen PLA maddesi ile üretildi.Öğrenciler, örnek projeleri sayesinde, hem çevre dostu bir kalem ürettiler hem de kalem tasarrufuyla okul bütçesine katkı sağlamış oldular.