WiFi (Wireless) nasıl icat edildi?

2212

WiFi (Wireless) nasıl icat edildi? WiFi (Wireless) ne zaman bulundu? WiFi (Wireless) çıkış noktası nedir? İşte WiFi (Wireless) hakkında bilmeniz gereken bilgiler…

WiFi (Wireless) nasıl icat edildi?

WiFi (Wireless) 1997 yılında 802.11 standartlarını oluşturan IEEE komitesinin başkanı Vic Hayes tarafından icat edilmiştir. WiFi (Wireless) henüz hiçkimse tarafından bilinmezken Vic Hayes WiFi teknolojisini uygulanabilir kılan standartları kurdu. 802.11 standartı 1997 yılında kuruldu. Daha sonra 802.11 standartlarına ağ bant genişliği geliştirmeleri eklendi. Bu geliştirmeler 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n ve benzeri şeklindedir. Tüketici olarak bu standartlar hakkında bilmeniz gereken tek şey, standartın son versiyonunun en iyi performansı ve uygunluğu sağladığıdır.

WiFi (Wireless) nedir?

WiFi ya da Wi-Fi, kablosuz bağlantı anlamına gelen Wireless Fidelity’nin kısaltılmış halidir. Wifi kablosuz sinyal aracılığıyla bilgisayarların, akıllı telefonların, oyun konsollarının, tabletlerin ve diğer elektronik cihazların iletişimini sağlayan teknolojidir. Wifi sayesinde radyo sinyalleri cihazlara kablosuz olarak erişebilir. WiFi bir anlamda yüksek frekanslı radyo sinyalidir.

Kablosuz ağ üzerinden iletişim sağlayan tüm cihazlar 802.11 standartlarından birine sahiptir. WiFi teknolojisi ayrıca kablosuz yerel ağ anlamına gelen WLAN olarak da bilinir.

Ampulü kim icat etti?

WiFi (Wireless) nasıl çalışır?

Wifi teknolojisinin çalışma prensibinin en önemli anahtarı yönlendiricidir (router). Yönlendirici fiziksel olarak kablo aracılığıyla internete bağlanır ve ardından internete ve internetten veri taşıyan yüksek frekanslı radyo sinyallerini cihazlara ulaştırır.

Kullandığınız modem ne olursa olsun yönlendiriciden sinyal alır ve gönderir. Bu iletim süreci yukarı akım ve aşağı akım olarak adlandırılır.

Bilimcini