Mars neden kırmızı renktedir?

1354
Mars neden kırmızı

Mars için hep “kırmızı gezegen” denir ama bunu sebebini hiç merak ettiniz mi? Mars neden kırmızı renktedir? Şüphesiz utangaç olduğu için değil 🙂

Gece gökyüzüne baktığınızda kırmızımsı ışık saçan bir gök cismi görürseniz onun Mars olduğunu hemen anlarsınız. Ve bu gördüğünüz bir yıldız değil bir gezegendir. Evet, Mars çıplak gözle dünyamızdan görülebilir. Venüs de bir gezegendir ve dünyadan bakıldığında görülür ancak rengi parlak beyazdır. Peki Mars neden kırmızı renktedir? Mars’a kırmızı rengi veren nedir?

Mars neden kırmızı renktedir?

Mars’a giden uzay araçlarının çektiği fotoğraflar Mars’ın kırmızı topraklarını açıkça gösteriyor. Peki bu topraklara kırmızı rengi veren nedir? Evet, doğru bildiniz Demir elementi. Mars’taki kayaları meydana getiren mineraller Demir içerir ve bu mineraller biraz su ve yeterli sıcaklık ile paslanır. Mars’a kırmızı rengini veren de bu paslanmadır. Yani bir zamanlar Mars’ta su ve sıcaklık birleşince Demir elementi içeren kayaların paslanmasına neden olmuştu.

Dünya’da da Demir var ama neden rengi kırmızı değil?

Müthiş bir soru. Çok haklısınız. Peki yanıtı ne? 

Öncelikle dünyanın koruyucu tabakası olan ozon tabakası Mars’ta yok. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar su molekülünü hidrojen ve oksijene ayrıştırır. Uçucu bir gaz olan hidrojen uçar ve oksijen tek başına kalınca tepkimeye girer ve paslanma meydana gelir. 

Güneşin ultraviyole ışınları dünyaya da ulaşır ve bu Demir zengini minerallerin paslanmasını sağlar ancak bu mineraller yağmur ve nehirler ile göllere, denizlere ve okyanuslara taşındığından buraların dibinde depolanır. Mars’ta yağmur veya akarsu olmadığından az önce anlattığımız pas toprağa karışmış olarak yüzeyde kalır ve Mars’ın kırmızı renkte görünmesini sağlar.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂