NASA’nın uzay aracı Curiosity Mars’ta kurumuş göl izi buldu

197

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın uzay aracı olan Curiosity, Mars’ta eski bir gölün varlığına kanıt gösterilebilecek izlere rastladı.

2012 yılından beri Mars’ta keşif görevi sürdüren Curiosity isimli uzay aracının, milyonlarca yıl önce var olmuş bir gölün oluşturduğu ve dalgaların kayalar üzerinde bıraktığı izleri anımsatan görüntüler gönderdiği duyuruldu.

Kaliforniya Jet İtki Laboratuvarı’ndan proje sorumlusu Ashwin Vasavada yaptığı açıklamada, “Bu, tüm görevimiz boyunca su ve dalgaların varlığına dair elde edebildiğimiz en kuvvetli kanıt.” ifadelerini kullandı.

Vasavada, görev boyunca birçok göl yatağında keşif yaptıklarını ancak bu netlikte dalga izlerine daha önce hiç rastlamadıklarını belirtti.

Curiosity’nin bulunduğu alanın Mars’ın daha kuru hale geldiği zamanda oluştuğuna değinen Vasavada, bu durumun oldukça dikkat çekici olduğunu söyledi.

NASA: “Mars’ta suyun varlığına ilişkin kuvvetli bir kanıt”

Bilim insanları, Mars’ta daha önce de göllerin bulunduğuna dair deliller bulunduğunu ancak bu yeni gelişmenin Gale Krateri’nde suyun varlığına dair kuvvetli bir kanıt olduğunu ifade etti.

Ayrıca 5 bin metre yüksekliğindeki “Mount Sharp (Keskin Dağ)” adı verilen dağın eteklerinde keşif gezisini sürdürdüğü kaydedilen Curiosity uzay aracının, meydana gelen heyelanların araba büyüklüğündeki kaya ve taş parçalarını bir vadinin aşağısına sürüklediğini tespit ettiği de aktarıldı.

Ortaya çıkan kaya ve taş yığınının, Mount Sharp’ta tespit edilmiş en genç yapı olduğunun düşünüldüğü kaydedildi.

Söz konusu keşfin bugüne kadar Mars’ta suyun varlığına dair görülmüş en son kanıt olduğunu belirten Vasavada, “Bu keşif, Mount Sharp’ın ulaşamadığımız yüksek noktalarını incelememize olanak sağlayacak.” ifadesini kullandı.

NASA’dan yapılan açıklamada, en eski katmanların en altta, en yeni katmanların ise en üstte olduğu Mount Sharp’ın, bilim insanları için bir tür “Mars zaman çizelgesi” işlevi gördüğü belirtildi.

Bilim insanlarının Mount Sharp sayesinde Mars’ın geçmişte Dünya’ya benzer bir şekilde daha sıcak bir iklime ve bol miktarda suya sahip bir gezegenken dondurucu çöle nasıl evrildiğini inceleyebileceği aktarıldı.