NASA’nın uzay aracı Insight Mars’ta sismik dalga tespit etti

185

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından kızıl gezegen Mars’a gönderilen inSight uzay aracının sismik dalgaları ilk kez tespit ettiği bildirildi.

Proceedings National Academy of Science dergisinde yayımlanan çalışmada, Mars’ta meydana gelen depremler ve gezegene düşen meteorlar sebebiyle oluşan sismik dalgaların verilerinin InSight tarafından toplandığı ve incelendiği belirtildi.

Araştırmacılar, Mars’ta meydana gelen sismik dalgaların gezegenin çekirdeği boyunca gerçekleşen yolculuğunu ve etkilerini analiz etti.

Mars’ın çekirdeği neden oluşuyor?

Mars neden kırmızı

Analizlerin, Mars’ın çekirdeğinin yoğunluğu ve kimyasal bileşenlerine ilişkin tahminlere yardımcı olduğu kaydedildi.

Analizler neticesinde Mars’ın çekirdeğinin oksijen ve sülfürün yanı sıra az miktarda hidrojen ve karbon içerdiği tespit edildi.

Maryland Üniversitesi Jeoloji Bölümünden Doç. Dr. Vedran Lekic, “1906’da bilim insanları depremlerden kaynaklanan sismik dalgaların dünyanın içindeki yolcuğunu gözlemleyerek ilk defa dünyanın çekirdeğini keşfetti. Şimdi, 100 yıldan biraz daha fazla süre sonra, bu bilgimizi InSight sayesinde Mars’taki sismik verileri analiz etmek için kullandık. Neticesinde Mars’ın çekirdeğinde ne olduğunu, dünyaya benzerliğini ve onu dünyadan ayıran şeyin ne olduğunu keşfettik.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Nicholas Schmerr ise Mars’ın çekirdeğinin tamamen sıvıdan oluştuğunu dile getirdi. Dünyanın çekirdeği ise Mars’ın aksine sıvı dış çekirdek ve katı bir iç çekirdekten oluşuyor.

Mars’ın çekirdeğinin ayrıca daha az yoğunluğa sahip küçük bir çekirdek olduğunu belirten bilim insanları, “Bir gezegenin çekirdeğinin yapısı, o gezegenin nasıl oluştuğu ve zamanla neye evrildiğini bilmeye yardım olur.” dedi.

NASA’nın Insight uzay aracı, Aralık 2022’de toz nedeniyle solar panelleri devredışı kalana kadar dört yıl boyunca kızıl gezegen Mars ile ilgili veri toplamaya devam etmişti.

Geçtiğimiz aylarda NASA, 2012 yılından beri Mars’ta keşif görevi sürdüren Curiosity isimli uzay aracının, milyonlarca yıl önce var olmuş bir gölün oluşturduğu ve dalgaların kayalar üzerinde bıraktığı izleri anımsatan görüntüler gönderdiğini bildirmişti.