Çocuklar için eğlenceli İngilizce uygulaması Buddy.ai Türkiye’de

917

4-10 yaş grubundaki çocukların eğlenerek İngilizce öğrenmesini sağlayan mobil uygulama Buddy.ai artık Türkiye’de. Sanal öğretmen Buddy’nin amacı çocukların hızla ve kolayca İngilizce konuşmasını sağlamak, bu nedenle de karşılıklı konuşmaya, telaffuza ve tekrara odaklanıyor. Türkiye pazarına Eylül 2020’de giren uygulama büyük ilgi görüyor, öyle ki Buddy Ekim, Kasım ve Aralık aylarında iOS ve Android uygulama pazarlarında Çocuk ve Eğitim kategorisinde zirveye yerleşti.

Mobil uygulama Buddy.ai’ın çalışma prensibi, sesli asistanlarda olduğu gibi, ses tabanlı yapay zeka teknolojisine dayanır. Bir süredir bu alanda çalışan firma, bir yıl kadar önce 4-10 yaş aralığındaki çocuklara yapay zeka ile çalışan, eğlenceli bir çizgi karakter olan Robot Buddy ile oyun oynama ve konuşma şansı veren bir uygulama geliştirdi. Sanal öğretmen Buddy ile, İngilizce’ye meraklı küçükler eğlenerek İngilizce pratik yapıp, telaffuzlarını ve kelime hazinelerini geliştirebiliyorlar.

Dünyanın her yerinde 500 milyondan fazla çocuk ikinci dil olarak İngilizce öğreniyor. Dünyanın ortak dili İngilizce’yi öğrenmek isteyen insan sayısı çok yüksek, bu talebi karşılayacak sayıda İngilizce öğretmeni sayısında sıkıntı var. Buddy işte bu soruna özel ders almaktan çok daha uygun maliyetli bir çözüm getiriyor:

Buddy’nin odağında İngilizce konuşma dilini öğretmek olduğundan; diyaloglar, kelime hazinesi ve interaktif içerik uygulamanın kalbinde yer alıyor. Ayrıca, oyun tabanlı teknoloji kullanarak Alfa Nesil de dediğimiz “Dijital Yerliler”e hitap ediyor. Sanal robot öğretmen Buddy, küçük öğrencilerle konuşup oyunlar oynarken, onların yeni kelimeler öğrenmesini ve duyduklarını anlama ve konuşma yetilerini geliştirmelerini sağlıyor. Çocuklar uygulama içindeki oyundaki farklı bölümlerde, aynı kelimeleri farklı bağlamlarda tekrar görerek daha hızlı öğrenebiliyorlar

San Francisco merkezli startup Buddy’nin kısa ama başarılarla dolu bir geçmişi var. Buddy.ai 2020 yılına LETA Capital adlı yatırım sermayesi şirketinden 1 Milyon Dolar yatırım alarak başladı. Yılın ortalarında Latin Amerika pazarlarına, hemen ardından, Eylül 2020’de ise Türkiye pazarına girdi. Buddy’nin teknoloji ve eğitim metodolojisi uzmanlar tarafından büyük takdir gördü ve 2020 yılı boyunca, Londra’da Global Edtech Startup Awards (GESAwards) kapsamında Inovasyon ödülüne, South Summit’de En iyi Startup ödülüne, Madrid’de ise EnlightED Ödülüne layık görüldü.

Uygulama, Türkiye pazarına girdiğinden beri 400 bin defadan fazla indirildi ve pazara girmesinin hemen ardından, uygulama pazarlarında Çocuk ve Eğitim kategorilerinde zirveye çıktı. Haftalarca zirvedeki yerini koruyan Buddy.ai’ya gösterilen ilginin giderek büyümesi, Türkiye’deki çocukların İngilizce konuşması, doğru telaffuzla pratik yapmaları için büyüyen ihtiyacın da bir kanıtı. Özel dersten çok daha uygun fiyata bu imkanı sağlayan Buddy.ai, çocuklar ne zaman isterse öğretmeye hazır, çocukların hemen İngilizce konuşmasını sağlayan, dünyanın en eğlenceli İngilizce öğretmeni.

2021 Bahar aylarında Türkiye’deki kullanıcı sayısını ikiye katlamaya hazırlanan Buddy.ai, Türkiye’deki altyapısını, destek hizmetlerini ve içeriğini de bu büyüyen pazara uygun hale getiriyor.

Buddy.ai kurucularından ve halen COO (Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı) olan Dmitry Stavisky, California merkezli şirket için şunları söyledi: “Buddy, yabancı dil eğitiminde sanal öğretmenler alanında öncü bir uygulama. Sanal öğretmenler, 4 trilyon dolar büyüklüğündeki eğitim sektörünü baştan şekillendiren yepyeni bir teknoloji. Türk çocukları ve anne babaları tarafından Buddy’nin benzersiz oyun tabanlı eğitimi, ses öncelik veren arayüzü ve yapay zeka destekli konuşma ve uyarlanabilir öğrenme teknolojisine gösterilen ilgi nedeniyle çok mutluyuz. Çocuklar, robot Buddy ile oynamaya bayılıyorlar, anne babalar da çocuklarının oyun oynarken sınırsızca İngilizce konuşma pratiği edinmesinden çok memnunlar.”