Balıklar nasıl uyur?

1864

Evinizde akvaryum varsa balıkların sürekli olarak hareket halinde olduğunu görürsünüz. Pek, balıklar nasıl uyur? Balıklar gece ne yapar?

? Tıpkı karada yaşayan canlılar gibi suda yaşayan canlılar ve balıklar da uykuya ihtiyaç duyar. Sürekli yüzüyormuş gibi görünen balıkların zaman zaman sanki havada duruyormuş gibi hareketsiz kaldığı zamanlar olur. Balıklar hem gündüz hem de gece vakti uyuyabilirler fakat uyku esnasında gözleri açıktır. Bunun sebebi balıkların göz kapağının bulunmamasıdır. Bazı köpekbalığı türlerinin göz kapakları vardır.

? Balıklar insanlar gibi uyumazlar. Balıkların uykusu insanların hayal kurması gibi bir durumdur. Uyku esnasında balıklar hareketsiz kalır. Gözleri sürekli açık olduğu için insanlar balıkların hiç uyumadığını düşünür. Bazı balık türleri uyurken bile hareket halindedir. Örneğin köpek balıkları uyurken oldukça yavaş olsa da hareket ederler. Daha küçük balık türleri uyurken sadece kuyruklarını hareket ettirir.

? Mercan resiflerinde yaşayan balıklar gündüz vakti uyanıktır. Gece vakti av olmaktan kaçınmak için mercan resifinin içine saklanırlar ve bu sürede uyurlar.