En küçük gezegen hangisi?

6660

Gezegen uzayda bulunan ve bir yıldızın etrafında dolanan gökcisimlerine verilen isimdir. Güneş Sistemi’nde Güneş dahil olmak üzere 10 gezegen vardır. Güneş sistemi denilmesinin sebebi ise diğer 9 gezegenin Güneş etrafında dönmesidir. Güneş sistemindeki En küçük gezegen hangisi biliyor musunuz? Peki uzaydaki en küçük gezegen hangisi?

Güneş sistemindeki En küçük gezegen hangisi?: Plüton mu Merkür mü?

Güneş sistemindeki En küçük gezegen 2006 yılına kadar Plüton idi. Ancak Plüton gezegen olmadığı sebebiyle bu özelliğini kaybedince En küçük gezegen hangisi sorusunun cevabı o günden beri Merkür.

Merkür ve Dünya karşılaştırması

Güneş sistemindeki En küçük gezegen : Merkür hakkında kısa bilgi

Merkür’ün ortalama yarıçapı 2440 kmdir. Merkür Dünya’nın 0.38’i kadardır. Merkür’ün şekli Venüs gibi kutuplardan basık değildir. Merkür tamamen dairesel bir gezegendir. Merkür’ün çapı kutuplardan ve ekvatorundan ölçüldüğünde neredeyse aynıdır.

Merkür’ün kütlesi Dünya’nın kütlesinin 0.055’i kadardır.

Merkür’ün hacmi ise 6.083 × 1010 km³ ‘tür. Merkür’ün hacmi Dünya’nın hacminin 0.056 katı kadardır denilebilir. 1 Dünya içerisine 20 tane Merkür yerleştirilebilir.

Uzaydaki En küçük gezegen hangisi?

Uzaydaki en küçük gezegen Kepler uzay teleskobu tarafından keşfedilmiştir ve adı Kepler-37b gezegenidir. Kepler-37b uzayda şimdiye kadar bulunan en küçük gezegen olma özelliğini elinde tutar.

Ay ve Kepler-37b karşılaştırması

Kepler-37b hakkında kısa bilgi

Kepler-37b Dünya’dan yaklaşık 215 ışık yılı uzaklıkta bulunan Kepler-37 isimli güneş sisteminde yer alıyor. Kepler-37 Güneş’in kütlesinin yüzde 75’ine sahip ve Güneş’ten %80 daha büyük. Bu sebeple araştırmacılar Kepler 37 yıldızının bizimkiyle aynı güneş sınıfına girdiğini belirtiyor.

Kepler-37b’nin yer aldığı güneş sisteminde Kepler-37c ve Kepler-37d adıyla iki gezegen daha bulunuyor. Kepler-37b Dünya’nın uydusu Ay’a yakın bir büyüklüğe sahip. Kepler-37b yıldızının etrafındaki dönüşünü 1 günde tamamlıyor yani yıldızına çok yakın. Gezegenin yüzey ısısı 427 derece civarında.