Yörünge nedir?

3831

Yörüngenin anlamı pek çok derste karşımıza çıkmaktadır. Fen bilgisinden matematiğe yörünge kelimesini sıklıkla duyarız. Yörünge nedir ve yörünge ne işe yarar bu yazımızda sizler için araştırdık.

Yörünge nedir?

Yörüngenin anlamı bir cismin hareketi esnasında izlediği yol olarak açıklanabilir. Cismin yaptığı hareketin çeşidi yörüngesine göre belirlenir. Yani cisim düz bir şekilde hareket ediyorsa doğrusal hareket denir. Yörüngesi eğri ise eğrisel hareket denir. Cisim daire şeklinde bir yörünge izliyorsa dairesel hareket denir.

Uzayda yörünge nedir?

Uzayda ya da tam anlamıyla gökbilimde yörünge bir gökcisminin bir diğerinin kütleçekim etkisi altında izlediği yoldur. Örneğin Dünya Güneş’in çevresinde bir yörüngede hareket eder. Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesini belirleyen kuvvetler Güneş’in çekim gücü ve Dünya’nın merkezkaç kuvvetidir. Güneş’in kütlesi ve dolayısıyla çekim gücü Dünya’dan büyük olduğundan Dünya Güneş yörüngesinde hareket eder. Ay ise Dünya’nın yörüngesinde hareket eden uydusudur.

Dünya’nın yörüngesi nasıl?

Dünya’nın yörüngesi elips şeklindedir. Dünya’nın yörüngesinin elips şeklinde olmasının sebebi ise Güneş’in sabit durmamasıdır. Güneş de başka büyük bir yıldız olan Vega yıldızının çekim kuvveti altındadır ve ona doğru hareket ederken Dünya’yı da sürüklemektedir.