Güneş sistemindeki Gezegenlerin özellikleri

2698

Gezegenlerin özellikleri makalemizde güneşe olan yakınlıklarına göre sıralanmıştır. En yakın gezegenden en uzak gezegene göre Gezegenlerin özellikleri :

Gezegenlerin özellikleri:

Merkür

Merkür gündüzleri 500° C ve geceleri -175° C civarındadır. Merkür’ün atmosferi yoktur ve yüzeyi tamamen kayalıktır. Merkür kendi çevresinde 58 günde güneşin çevresinde ise 88 günde dönüşünü tamamlar. Sıcaklığı çok fazladı. Gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır.

Venüs

Venüs’ün sıcaklığı 400° C civarındadır. Venüs’ün atmosferi kalın ve yoğundur. Kendi çevresinde 243 günde dönen Venüs, Güneş etrafındaki turunu 224 günde tamamlar. Yani 1 Venüs günü 1 Venüs yılından daha uzundur. Diğer gezegenlerden farklı olarak Venüs kendi çevresinde ters yönde döner.

Mars

Mars, sıcaklığı düşük bir gezegendir. Gündüz ve gece sıcaklığı -80° C ile -160° C’dir. Kendi çevresinde 24 saat 37 dakikada döner. Mars Güneş etrafındaki dönüşünü ise 687 günde tamamlar.

Jüpiter

Jüpiter Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Kütlesi Dünya’dan tam 1300 kat daha büyüktür. Jüpiter tam katı bir gezegen değildir. Gaz ve buz bulutlarından oluşur. Kendi çevresinde 10 saatte döner. Güneş çevresindeki dönüşünü ise 12 yılda tamamlar.

Satürn

Satürn’ün yüzey sıcaklığı -145° C’dir. Satürn’ün en belirgin özelliği halkalarıdır. Yoğunluğu sudan daha az olan tek gezegen Satürn’dür. Yani uygun bir okyanus bulup Satürn’ü içine bırakırsanız yüzer. Satürn kendi çevresinde 10 saatte güneş çevresinde ise 29,5 yılda döner.

Uranüs

Uranüs mavi yeşil renkli bir gezegendir. Mavi yeşil renginin sebebi atmosferindeki metan gazıdır. -190° C ile çok soğuk bir gezegendir. Kendi etrafında 17 saatte güneş etrafında ise 84 yılda dönüşünü tamamlar.

Neptün

Güneşten çok uzakta yer alan Neptün bu sebeple en soğuk gezegenlerdendir. -200° C civarındadır. Kendi çevresinde 16 saatte dönen Neptün Güneş çevresinde 165 yılda döner.

Plüton

Plüton son yıllarda gezegen olmaktan çıkarılan bir gök cismidir. Dünya’dan çok uzakta olduğundan tam ölçülerini saptamak da zordur ancak yüzey sıcaklığının -200° C altında olduğu düşünülmektedir. Kendi çevresindeki dönüşünü tam 248 yılda tamamlar.