STEM-ART atölyesinde ‘Da Vinci ile Keşfet’

1456

Vizyon Psikiyatri & Psikoterapi ve Engineering For Kids, bilimi ve sanatı seven çocukları
‘Da Vinci ile Keşfet’ etkinliğine bekliyor.

2-3 Şubat tarihlerinde Vizyon’un Bağdat Caddesi’ndeki merkez ofisinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında çocuklar, Dr. Meltem Kora ile birlikte Leonardo Da Vinci’nin eserlerini inceleyecek, EFK eğitmenleriyle ise buluşlarını deneyimleme fırsatı bulacak. İki seanstan oluşacak atölye çalışmalarına 5-10 yaş arasındaki çocuklar katılabilecek. Birinci seans 11.00 – 13.00 saatleri arası, ikinci seans ise 14.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Kontenjanların sınırlı olduğu bu özel etkinlik için 0 216 360 45 99 veya 0 536 633 74 04 numaralı telefonları arayıp detaylı bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Çocuklar STEM-ART ile Da Vinci’nin buluşlarını deneyimleyecek

Çocukların bilimi, bilimsel düşünceyi deneyerek öğrenmelerini amaçlayan STEM-ART atölye çalışmasında ilk olarak Dr. Meltem Kora, Leonardo Da Vinci’nin buluşları, hayatı ve sanat anlayışı üzerine örneklerle bir anlatım gerçekleştirecek. Daha sonra çocuklar çeşitli deneylerle öğrendiklerini pekiştirecek.

Çocukların yaş grubuna bağlı olarak sahip oldukları farklı ihtiyaçlara göre düzenlenen etkinlikte ilk olarak 2 Şubat Cuma günü ‘Paraşüt’ atölyesi gerçekleştirilecek. Çocuklar ‘Paraşüt’ atölyesinde, boyut, şekil, ağırlık gibi tasarım özelliklerinin ve fonksiyonun bir paraşütün performansını nasıl etkilediğini öğrenecekler. Paraşütlerin gerçek hayatta nerelerde kullanıldıklarını ve neden önemli emniyet araçları olduğunu anlayacaklar.
3 Şubat Cumartesi günü ise 8-10 yaş arası çocuklar ile ‘Kromatografi’ ve ‘Sütteki Renkler’ atölye çalışması gerçekleştirecek.

‘Kromatografi’ atölyesinde çocuklar mürekkebin gizli dünyasını keşfedecekler. Mürekkebin kimyasal özelliklerini analiz edecek ve neden kolayca ayrıştığını öğrenecekler. Çocukların fiziksel ve sosyal gelişimini destekleyen ve hem eğlenip hem de eğitici zaman geçirmelerini sağlayacak bu atölye çalışmalarında son olarak çocuklar, renklerin dansına şahit olacak. ‘Sütteki Renkler’ atölyesinde çocuklar, süt yüzeyinde oluşan gerilimi görebilmek için süte gıda boyası dökecek ve bulaşık deterjanı ile dokunacak. Renk, yüzey gerilmesi, dağılma gibi kavramları eğlenceli bir şekilde öğrenecek.

Aynı gün 5 -7 yaş arası çocuklar ise ‘Lokumdan Köprü’ atölyesi ile yaratıcılıklarını kullanarak lokumlarla birleştirilmiş bir köprüyü nasıl yapacaklarını deneyimleyecek. Takım çalışmasının ve paylaşımın önemini kavrayacak çocuklar sorgulamayı, akıl yürütmeyi, tasarlamayı ve üretmeyi öğrenecekler.