Hava olayları hakkında ilginç bilgiler

3202

Kışın kar yağarken seviniyor yazın sıcak havada denizin ve tatilin tadını çıkarıyoruz. Peki Dünya’da meydana gelen hava olayları hakkında ne kadar bilgimiz var? İşte hava olayları ile ilgili bilmeniz gereken bazı ilginç bilgiler…

Hava olayları hakkında bilgiler

– Antarktika kıtasında kaydedilen en yüksek ısı 5 Ocak 1974 tarihinde 14.6 C olarak ölçülmüştür.

– Metrekareye 24 saatte düşen rekor yağış 8 Ocak 1966 tarihinde 182,5 cm ile La Reuonion’da bulunan Foc-Foc’ta ölçülmüştür.

– Metrekareye 1 yılda düşen rekor yağış toplamı 25.4 metre ile Hindistan’ın Çerapunçi kentinde ölçülmüştür.

– Metrekareye 1 yılda düşen rekor kar yağışı 31.1 metreyle ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Rainier Dağı’nda ölçülmüştür (19 Şubat 1971 – 18 Şubat 1972).

– Kaydedilen en şiddetli rüzgar hızı saatte 484 kmdir (±32 km). ABD’nin Oklahoma City kentinde 3 Mayıs 1999’da kaydedilen rüzgar 3 saniye süren ani bir rüzgardı.

– Kayda geçen en ağır dolu tanesi 1 kg ile Bangladeş’in Gopalganj bölgesinde 14 Nisan 1986’da ölçülmüştür.

– Bulutlar farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

– Dünya her yıl milyonlarca şimşek ve yıldırım fırtınasına sahne olur. Şimşek ve yıldırımlar aşırı güç yüklüdür ve ısıları 30 bin C’yi bulabilir ve saniyede 60 bin metre hızla hareket ederler.

– Yılda 1200 civarında kasırga kaydedilen ABD’de, dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha çok kasırga görülür. Bunun sebebi ABD’de Tornado Alley (Kasırga Vadisi) adı verilen bölgedeki eşsiz coğrafi şartlardır.

– Kasırga olarak da adlandırılan tropikal siklonlar güçlü rüzgarları, şiddetli yağışları, zorlu deniz koşullarını ve düşük atmosfer basıncını beraberinde getirir. Tropikal siklonlar Dünya’nın tropikal bölgelerinde oluşur ve çok ciddi maddi hasara sebep olur. 1970 Bhola Kasırgası, Nina Tayfunu ve Katrina Kasırgası en bilinen tropikal siklon örnekleridir.