Caretta caretta yavruları hangi ayda yumurtadan çıkar?

3054

Caretta caretta deniz kaplumbağaları, ülkemizde Dalyan İztuzu kumsalında yumurtlayan ve yavruları burada yumurtadan çıkan nesli tükenmekte olan bir türdür. Caretta caretta yumurtlama alanları bu sebeple koruma altına alınır ve Caretta caretta yavruları hangi ayda yumurtadan çıkar ise o dönemde gece gündüz İztuzu kumsalında bekçiler bulunur.

Caretta caretta yavruları hangi ayda yumurtadan çıkar?

Caretta caretta nesli tükenmekte olan ve dünyada yaşayabildiği son nokta Dalyan İztuzu plajı olan bir tür deniz kaplumbağasıdır. Caretta carettalar yumurtalarını İztuzu kumsalına bırakır ve bu sebeple İztuzu plajı koruma altındadır.

Caretta caretta ısırır mı? Caretta caretta ağlar mı?

Caretta caretta yavruları hangi kumsalda yumurtadan çıkarsa büyüdüğünde yumurtlamak için o kumsala geri döner. Boyları 115-150 cm civarında olan Caretta carettaların kilosu 70-90 kg civarındadır ve 25-30 yıl yaşayabilirler.

Caretta caretta yumurtlama zamanı Mayıs ayından itibarendir. Caretta carettalar Temmuz ayının sonuna kadar yumurta bırakır.

Caretta carettalar 2-3 yılda bir yumurta bırakan bir kamplumbağa türüdür. 80-100 arasında Caretta caretta yumurtası sahilde açtıkları çukura gömülür.
Peki Caretta caretta yavruları hangi ayda yumurtadan çıkar?

Caretta caretta kuluçka süresi 60 gündür. Yani Caretta caretta yumurtlama dönemi sonrasındaki 60 gün sonunda Caretta caretta yavruları yumurtalarından çıkarlar. Yumurtadan çıkan Caretta caretta yavruları 26 saat civarında kumun içinde hareketsiz kaldıktan sonra yüzeye tırmanmaya başlar ve sonunda geceleyin ufuk aydınlığını takip ederek denize ulaşır. Caretta caretta yumurtlama alanı çevresinde başka ışık olmaması önemlidir. Aksi takdirde Caretta caretta yavruları deniz yerine bu ışık kaynağına doğru gidebilir.

Caretta caretta yumurtlama döneminde İztuzu plajı akşam 20.00 sabah 08.00 saatleri arasında insanlara kapatılmaktadır. Caretta caretta yumurtlama döneminde plaja evcil hayvanların sokulması da yasaktır. Çünkü hayvanlar kumu eşeleyerek Caretta caretta yumurtalarına zarar verebilir.

Bilimcini sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın ?