Hangi hayvanlar renk değiştirir?

3407

Bazı hayvanlar avcı türlere karşı renklerini değiştirme özelliğine sahiptir. Peki hangi hayvanlar renk değiştirir? İşte belirli durumlarda renk değiştiren hayvanlar…

Bazı hayvan türleri kendilerini korumak için renklerini değiştirebilir. Bu özellikleri sayesinde bazı canlılar vahşi doğada hayatta kalma şansını artırır. Renk değiştirebilen hayvanlardan bazıları şunlardır:

Bukalemun

Bukalemun renk değiştirebilen bir kertenkele türüdür. Bukalemun çevresinin rengini alabilir, kızgın ya da tehlikede olduğu durumlarda da rengini değiştirir. Bukalemun rengini derisinin altında bulunan özel hücreler sayesinde değiştirebilmektedir. Bukalemunlar sağırdır fakat vücutları çevredeki sesi algılayabilir.

Altın kaplumbağa böceği

Altın kaplumbağa böceği optik ilüzyona benzer bir yöntem kullanarak bulunduğu çevrenin rengini alabilir.

Taklitçi ahtapot

Taklitçi ahtapot hem rengini hem de görüntüsünü değiştirebilir. Bu tür tehlike altında olduğunu hissederse vücudunu balık ve deniz yılanı gibi canlılara benzetir ve rengini hemen değiştirir.

Pasifik ağaç kurbağası

Kuzey Amerika’ya özgü bir tür olan Pasifik ağaç kurbağası, ayaklarında bulunan pedler sayesinde dokunduğu nesnenin rengini alır. Bu sayede vahşi hayvanlara karşı koruma sağlar.

Denizatı

Denizatı beyin, sinir sistemi ve hormonlarını kullanarak rengini değiştirebilen su canlılarıdır. Tehlike altında olduğunu düşünen denizatı hemen rengini değiştirir. Tehlike oluşturmayan durumlarda renk değişim süreci daha yavaştır.

Pisi balığı

Pisi balığı kahverengi olarak doğar fakat çevresine göre renk değiştirir. Pisi balığı renk değiştirmek için görme duyusunu ve özel hücrelerini kullanır. Pisi balığı yeni bir çevreye girdiği zaman gözleri ile rengi algılar ve gördüğü rengi alır.

Mürekkep balığı

Mürekkep balığı renk değiştirebilen kafadan bacaklı bir türdür. Mürekkep balığı renk değiştirmek için 3 mekanizma kullanır.

Yengeç örümceği

Yengeç örümceği avcı hayvanlardan korunmak için rengini değiştirebilir. Genellikle çiçekli bitkilerde yaşayan yengeç örümceği bitkilere vuran ışığın yansımasını kullanarak renk değiştirir.

Kalamar

Kan rengi mavi olan kalamarın üç kalbi bulunur. Değişik özelliklere sahip bir su canlısı olan kalamar avcı canlılardan korunmak için rengibi değiştirebilir.

Büyük mavi ahtapot

Büyük mavi ahtapot Hint-Pasifik Okyanusu’nda yaşar. Bulunduğu çevrenin yapısına da bürünebilen büyük mavi ahtapot renk de değiştirebilir. Büyük mavi ahtapot genellikle avlanırken renk değiştirir.