Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ne demek? Ne zaman gerçekleşecek?

1082
Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması

Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması adını duyunca bile bir ürperti geliyor insana. Bilim insanları ay tutulması için neden bu adı seçmiş? Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ne demek? Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması Türkiye saati kaç?

Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması ne demek?

Süper Kanlı Ay Tutulması adını atmosferdeki ışık etkisi sebebiyle Ay’ın kıpkırmızı veya çok turuncu görünmesinden alıyor.

2019 yılının ilk ay tutulması 21 Ocak tarihinde gerçekleşecek. Dünyanın gölgesi Ay’ı tamamen karanlığa hapsedecek ve Tam Ay Tutulması gerçekleşecek. Tam ay tutulması sebebiyle Ay, kırmızı görünecek.

Süper kanlı ay tutulmasına bir de Kurt kelimesinin eklenmesinin sebebi ise, Kuzey Yarım küredeki kültürlerde Ocak ayında görünen dolunaya Kurt Ayı adı veriliyor. Nedeni ise bu kültürde yaşayan insanların, geçmişte uzun kış gecelerinde dolunayı izlerken kurt ulumalarını duyması.  Dolayısıyla bu özel doğa olayına Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması deniyor.

Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması Türkiye saati kaç?

Bir yüzyıl içinde 28 defa meydana gelen Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması 20 Ocak Pazar gününü 21 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece gerçekleşecek..

Süper Kanlı Kurt AyTutulması maalesef Türkiye’den izlenemeyecek. 21 Ocak tarihinde İstanbul saati ile 6.43’te Dünya’nın gölgesi Ay’a düşmeye başlayacak. Türkiye saati ile Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması tam 7.41’te gerçekleşecek ve ay tutulması 8.43’e kadar devam edecek.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂