Mısır Piramitleri hakkında ilginç bilgiler

1222

Antik zamanlarda insanlar tarafından yapılan en görkemli eserlerden olan Mısır Piramitleri günümüzde dahi gizemini koruyor. Peki Mısır Piramitleri hakkında ne amaçla yapıldı? İşte Mısır Piramitleri hakkında ilginç bazı bilgiler…

? Mısır Piramitleri Mısır’ı yöneten firavunlar adına yapılan kabristanlar ve anıtlardır. Antik Mısır inancına göre firavunların yaşamdan sonraki hayat için yanlarına almaları gereken belli başlı şeyler bulunuyordu. Piramidin derinliklerine defnedilen firavunun mezarının yanına yaşamdan sonra ihtiyacı olacağı bazı parçalar ve hazineler bırakılıyordu.

? İlk yapılan piramit yapılara basamağı andıran yapıları sebebiyle Basamaklı Piramitler adı veriliyor. Arkeologlar ilk piramitlerin basamaklı yapıda olmasının sebebini firavunların bu basamakları tırmanarak Güneş tanrısı Ra’ya ulaşması şeklinde açıklıyor.

? Daha sonraki dönemde yapılan piramitlerin yapısı daha pürüzsüz ve düzdü. Bu tip piramitler zamanın en başında ortaya çıkan tepeyi temsil ediyor. Buna göre en tepede Güneş tanrısı Ra yer alıyor ve Ra, diğer tanrı ve tanrıçaları yaratıyor.

Mısır Piramitleri ne kadar büyüktür?

? Günümüze kadar ulaşan 138 adet Mısır Piramidi bulunmaktadır. Bu piramitlerden bazıları oldukça büyüktür. En büyük piramit, Büyük Gize Piramidi’dir (Keops Piramidi). 146 metre uzunluğunda olan Büyük Gize Piramidi 3 bin 800 yıl boyunca insanoğlu tarafından yapılan en büyük yapı unvanına sahip olmuştur. Dünyanın Yedi Harikasından Biri olan Büyük Gize Piramidi 5.9 milyon ton ağırlığa eşdeğer 2.3 milyon taş blok kullanılarak inşa edilmiştir.

Mısır Piramitleri nasıl yapıldı?

? Mısır Piramitlerinin nasıl inşa edildiği arkeologların günümüzde dahi çözmekte zorlandığı bir gizemdir. Piramitlerin inşası için binlerce kölenin geniş taş blokları keserek rampalar üzerinden taşıdığı ve dizdiği düşünülmektedir. Bilim insanlarının tahminine göre Büyük Gize Piramidi için 20 bin işçi çalışmış ve inşaat 23 yıl sürmüştür. Piramitlerin inşasının uzun sürmesinin sebebi, bir firavunun tahta geçer geçmez inşaat sürecini başlatmasıdır.

Mısır Piramitlerinin içinde ne vardır?

? Piramitlerin derinliklerinde firavunun kabristanı ve yaşam sonrası gerekli hazine ve eşyaları bulunur. Firavunun kabristanı ve eşyalarının bulunduğu odaların duvarları çeşitli oyma ve resimlerle işlenmiştir. Firavunun kabristanının yanında bulunan odalar aile bireyleri ve hizmetçileri içindir. Piramitlerde ayrıca tapınak ve depo görevi gören odalar yer alır. Odalara giden ve dış dünya ile bağlantıyı sağlayan dar geçitler de vardır.

? Piramitlerde hırsızlık olaylarına karşın yapılmış sahte geçitler ve odalar da bulunur. MÖ. 1000 yılına kadar Mısırlıların tüm çabalarına rağmen neredeyse tüm piramitler yağmalanmıştır.

Mısır Piramitleri hakkında ilginç bilgiler

? Büyük Gize Piramidi kusursuz biçimde kuzey yönü gösterir.
? Mısır Piramitleri Nil Nehri’nin batısında inşa edilmiştir. Bunun sebebi nehrin batı yönünün ölüm diyarı olarak düşünülmesidir.
? Piramidin temeli tam bir kare biçimindedir.
? Piramitler genellikle kireç taşından yapılmıştır.
? Piramitler ve içerisindeki kabristanın çevresi hırsızları ve yağmacıları uzak tutmak için tuzaklarla çevrilmiştir.

Bilimcini