İskoçya kargaları nesnelerin ağırlığını gözlemleyerek anlayabiliyor

998
İskoçya kargaları

İskoçya kargaları nesnelerin hareketine göre nesnenin ağırlığını tahmin edebiliyormuş.

İskoçya kargalarının insana has bir özelliğe sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

Farklı üniversitelerden bir araya gelen bilim insanları grubu gözlem sayesinde nesnelerin ağırlığını anlama özelliği üzerine bir deney yaptı. Yani bir nesneye bakarak ağırlığını tahmin etmekle ilgili bir deney.

İnsanların algıları öyle gelişmiştir ki bir nesneye bakarak o nesnenin ağır mı yoksa hafif mi olduğunu anlayabiliriz. Rüzgarlı bir havada bir tüyün uçacağını tahmin edebilir ancak bir taşın uçmayacağını önceden bilebiliriz. Bu algının yalnızca insanlara has olduğu düşünülürken yapılan bir araştırma bilinenleri değiştirdi.

İskoçya kargaları ve müthiş gözlem yetenekleri

Bilim insanları iskoçya kargaları üzerinde bir dizi inceleme gerçekleştirdi. 12 iskoçya kargasına yemek vererek ödüllendirme sistemi öğretildi. Kargaların yarısına hafif yarısına ise ağır nesneler verildi ve her doğru cevap sonunda ödüllendirildiler.

Deneyin ikinci aşamasında bilim insanları iskoçya kargalarının bulunduğu ortama bir fan getirdi ve rüzgarlı ortam oluşmasını sağladı. Nesneleri rüzgara doğru fırlattıklarında, kargaların yeni nesnelerin rüzgardaki davranışını gözlemleyerek ağır mı yoksa hafif mi olduğunu belirlediğini gözlemledi.

Kargalar ne kadar ilginç hayvanlar hepimiz biliyoruz ancak hismin hareketinden ağırlığını hesaplamak artık sadece insanlara has bir özellik değil.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂