İlk kez bir kara delik fotoğrafı çekildi

1339
kara delik fotoğrafı

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope) projesi kapsamında bir araya gelen bilim adamları, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksi’sinin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımladı. Fotoğrafta kara deliğin “olay ufku” olarak adlandırılan, kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesi görülebiliyor.

Yani tarihte ilk defa bir kara delik fotoğrafı çekilmiş ve yayınlanmış oldu. Müthiş değil mi sizce de!

Bilim adamları dünyanın farklı yerlerindeki radyo teleskoplarla elde edilen X-ışını verilerini birleştirerek oluşturdukları imajı dünyanın 5 kentinde eş zamanlı basın toplantılarıyla kamuoyuna duyurdu.

Fotoğrafta süper masif kara deliğin çekim alanına giren ışığın bükülmeleri görülebiliyor.

Tarihteki ilk kara delik fotoğrafı

Fotoğraf, bilim tarihinin ilk kara delik görüntüsü olarak kayıtlara geçti.

Bilim adamları, fotoğrafın ilk kez Albert Enstein’ın yirmi yüzyılın başında Genel Görelilik Kuramı bağlamında var olduğunu öne sürdüğü kara delikler konusunda yapılan ilk doğrudan gözlem olduğunu kaydetti.

Yalnız bu noktada Einstein’in kara deliklerin varlığına inanmadığını ekleyelim. Evet görelilik teorisi kara delikleri öne sürüyordu ancak Einstein kara deliklerin varlığına kendi teorisine rağmen inanmıyordu. Kara deliklerle ilgili en çok çalışma yapan bilim insanlarından biri belki de Hawking idi. Hawking ışıması olarak bilinen ışığın da fotoğrafta göründüğünü ve belki de Hawking radyasyonu teorisini kanıtlayıcı nitelikte olacağını eklemek gerekli. Tabii bilim insanlarının öncelikle bunu incelemesi önemli.

Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Araştırma, Bilim ve İnovasyondan Sorumlu Üyesi Carlos Moedas, kara delik görüntüsünün insanlık için büyük bir bilimsel buluş olduğunu söyledi.

Bilim tarihinin “bu görüntü öncesi ve sonrası” olarak ikiye ayrılacağını belirten Moedas, “Bu projeye katkı sağladığı için Avrupa’yla gurur duyuyorum.” dedi.

Moedas, projenin kara deliklerin varlığı hakkında görsel kanıt sağladığını anlattı.

Hayallerin bilime ilham verdiğini ve kara deliklerin uzun zamandan beri insanlarda merak uyandırdığını vurgulayan Moedas, bilim insanlarının katkısı sayesinde kara deliklerin varlığının artık sadece teorik olmadığını vurguladı.

Kara delik nedir?

Tarihin ilk kara delik fotoğrafının çekilmesi ve paylaşılması üzerine kara delik nedir açıklayalım:??

-Kara delik astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek kadar güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisim olarak tanımlanır. ?

– Kara delik gezegenleri, yıldızları ve yanına yaklaşan her şeyi yutabilecek güçtedir. ?

– Kara deliklerde zamanın akmadığı ya da çok yavaş aktığı tahmin edilmektedir. ⏳

– Kara delikler oldukça gizemli bir oluşumdur. 3 boyutlu değildir ve hacimleri sıfır kabul edilir. ?

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂