Tavşanlar gerçekten havuç sever mi?

4221
Tavşanlar havuç sever mi

Tavşan denilince aklınıza hemen turuncu mu turuncu havuçlar geliyor değil mi? Peki gerçekten tavşanlar havuç sever mi yoksa bu bir şehir efsanesi mi?

Ayı ve bal arasındaki ilişki tavşan ve havuç arasında da var. Çizgi filmlerden öğrendiğimiz bu hayvan-besin eşleştirmesi doğal hayatta pek gerçeği yansıtmıyor. 

Tavşanlar havuç sever mi?

Yapılan araştırmalara göre tavşanlar doğal ortamlarında havuç gibi kök sebzeleri tüketmiyor. Doğal ortamında tavşanlar kuru ot ve saman gibi besinlerle besleniyor. Aslına bakarsanız havuç tavşanlara pek de iyi gelmeyen bir sebze. Havuç içerisindeki şeker tavşanların dişlerinin çürümesine neden oluyor.

Hayvanlara Zulmü Önleme Topluluğı olan RSPCA bu konuda yaptığı araştırmada evde beslenen tavşanların %11’inin havuç nedeniyle diş çürüğü sorunu yaşadığını ortaya çıkardı. 

Bugs Bunny neden sürekli havuç yiyordu?

Bugs Bunny çizgi filmlerde elinde sürekli havuçla görününce hepimiz tavşanların havucu çok sevdiğini düşündük ve bizce haklıydık. Ancak bu alışkanlık aslında Clark Gable’ın It Happened One Night filminden esinlenilmiş. Filmin yaratıcıları Chuck Jones, Friz Freleng ve Bob Clampett; Bugs Bunny’yi yaratırken 1934 yapımı filmde Gable’ın canlandırdığı karakterin havuç kemirmesinden esinlendiklerini açıkladı. 1940’ta yayınlanan “A Wild Hare” isimli çizgi filmle tanıştığımız Bugs Bunny de filmdeki Gable’a benzer hareketler sergiliyordu. Yani aslında olay bir esinlenmeden “Tavşanlar havuç sever” algısına dönüştü. O dönemde yaşayanlar bunun Clark Gable göndermesini olduğunu anlamıştı fakat zaman geçtikçe bu gönderme yerini bir şehir efsanesine bıraktı. Günümüzde kimse Clark Gable veya filmdeki o sahneyi pek hatırlamadığından tavşanların havuç seven dostlarımız olduğu düşünülüyor.

Yani tavşanlar doğal ortamında havuç yemez ve havuç tavşanlar için pek yararlı değil. Evde tavşan besliyorsanız çok nadiren havuç veya marul verebilirsiniz. Ancak aslında bu sebzeler tavşanların dişlerini çürütüyor. Altına serdiğiniz saman veya kuru otları sadece yatak olarak kullanmayın. Sık sık değiştirin ve beslenme kaynaklarını bu yönde değiştirin.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂