Johann Sebastian Bach hakkında kısa bilgiler

1546
Johann Sebastian Bach hakkında

Bugün Google tarafından Doodle yapılan Johann Sebastian Bach hakkında kısa bilgiler derledik. Johann Sebastian Bach kimdir? Johann Sebastian Bach hangi tür müzik yapar?

Johann Sebastian Bach kimdir?

Johann Sebastian Bach dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisidir. 21 Mart 1685 yılında Almanya’nın Eisenach kentine dünya gelen Bach, müzik tutkunu bir ailede büyüdüğünden 10 yaşından itibaren ailesi tarafından yetiştirildi. Babası pek çok enstrüman çalan biriydi ve en büyük kardeşi de müzisyendi.

Johann Sebastian Bach geleneksel ve köklü Alman stillerini özellikle İtalya ve Fransa gibi başka ülkelerden aldığı ritimler, formlar ve yapılarla birleştirerek geliştirmiştir. Bu yapıları adapte etmiş ve teknik hakimiyeti, artistik güzelliği ve entelektüel derinliği sayesinde unutulmaz parçalar bestelemiştir.

İlgili yazı: Albert Einstein kimdir? Neyi icat etmiştir?

Johann Sebastian Bach kendi döneminde büyük bir besteci olarak bilinmese de bir org duayeni kabul edilmiştir. 19. yüzyıl müziği tekrar çalınmaya başlanınca o günden bugüne dünyanın en büyük bestecilerinden biri olarak anılmıştır.

Kör olmasına rağmen müzikten vazgeçmeyen Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach’ın zaman içerisinde artan hastalıkları yenmek için daha fazla çalışmaya başlamış ancak bu kez kullandığı ilaçların yetersiz gelmesi sonucu daha bitkin düşmüştür. Bach’ın en büyük sorunu olan miyopluk gözleri yavaş yavaş görme duyusunu kaybetmiştir. 1749 yılında yapılan bir göz ameliyatı başarısız geçince görme yetisini tamamen kaybetmiş ve kör olmuştur.

Bach’ın görmüyor olması çalışmasını engellememiştir. Kendisine yardımcı olan damadı ve yardımcısı Altnikol’a dikte ettirerek beste yapıyordu. Lakin sağlık durumu kötüye giden Johann Sebastian Bach 28 Temmuz 1750 yılında 66 yaşında hayatını kaybetmiştir.

En büyük arama motoru olan Google, doğum gününde Johann Sebastian Bach için yapay zeka ile çalışan bir Doodle hazırladı. Doodle ile kendi notalarınızı yazabiliyor ve Bach tarzında bestelemesi için teslim edebiliyorsunuz.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂