DNA ve RNA hakkında bilmeniz gerekenler

1005

DNA ve RNA nedir? DNA ve RNA ne işe yarar? İşte DNA ve RNA hakkında bilinmesi gerekenler…

? DNA canlının görünümünü ve yaşam fonksiyonunu belirleyecek tüm bilgileri taşıyan maddedir. Örneğin insanlarda DNA göz rengini ve akciğerin çalışma fonksiyonu gibi işlevleri belirler. Her bir bilgi DNA’nın farklı bölümünde bulunur. Bu bölümler genler olarak adlandırılır.

? Açılımı deoksiribonükleik asit olan DNA yaşayan her canlının her hücresinde bulunur. DNA hücrenin kromozom adı verilen yapısında yer alır. Hem DNA hem de kromozom oldukça küçük yapılardır. Bilim insanları DNA ve kromozomu incelemek için çok güçlü mikroskoplar kullanır.

DNA ne işe yarar?

? DNA sorunsuz olarak çalıştığında vücut fonksiyonlarının düzgün olmasını sağlar. DNA hücrelere yaşaması için gerekli olan protein adı verilen maddeleri üretmesi için yardımcı olur. DNA canlılara üreme imkanı sağlar. DNA içerisinde bulunan genler anne ve babadan çocuğa geçer.

? Bazı durumlarda DNA’da sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlara mutasyon adı verilir. Mutasyon sağlık sorunlarına sebep olabilir.

DNA yapısı nasıldır?

? DNA kompleks bir yapıya sahiptir, birbirlerine zincir gibi bağlanmış kimyasal maddelerden oluşur. Her bir DNA’da iki uzun kenar ya da zincir bulunur. İki kenar birbirine tutunur, spiral şekilli merdivenlere benzerler. Fosfat ve şeker DNA merdivenlerinin kenarlarını oluşturur.

RNA nedir?

? Ribonükleik asit olarak bilinen RNA DNA’nın bir kopyasıdır. DNA hücre yapısında bulunur. RNA ise yeni hücrelerin oluşması için gereken bilgileri hücre dışına taşır. RNA ayrıca protein üretimi için elzemdir.

RNA ne işe yarar?

? DNA’nın kopyasını oluşturma sürecine genetik transkripsiyon adı verilir. Bu süreç protein oluşumu için önemlidir. DNA’daki bilgilerin kopyalanması ile ortaya çıkan RNA daha sonra aşağıda yazılı üç formdan birine dönüşür:

? Ribozomal RNA (rRNA): Ribozomal RNA ribozom oluşumuna yardımcı olur. Ribozom hücrenin protein fabrikasıdır.
? Mesajcı RNA (mRNA): Mesajcı RNA hücrenin orijinal DNA’sından kopyalanan parmak izidir; protein üretmeleri için gereken talimatları ribozomlara taşıyan mesajlardır.
? Taşıyıcı RNA (rRNA): Taşıyıcı RNA ribozomlara amino asitleri taşır.