Yapraktan sukulent çoğaltma nasıl yapılır?

4050

Sukulentleri hepimiz sıkça görüyoruz. Sukulent çoğaltmak çocuğunuzla yapabileceğiniz eğlenceli doğa projelerinden biri olabilir. Bu sayede ona bitki yetiştirmeyi ve sabırla bir bitkiyi gözlemlemeyi öğretebilirsiniz. Yapraktan sukulent çoğaltma için öncelikle bir sukulente ihtiyacınız olacak 🙂

Yapraktan sukulent çoğaltma için gerekenler

Sukulent

Ufak bir bıçak

Havadar ortam

Toprak dolu saksı

Yaprak sukulent çoğaltmak için öncelikle sukulent yaprağını gövdeden ayırmanız gerekir. Bu işlemiz siz yapsanız daha iyi olur. Ona beğendiği bir yaprağı seçtirin. Keskin bir bıçak ile temiz bir kesik atarak sukulent yaprağını gövdeden ayırın.

Yapraktan sukulent çoğaltmanın en önemli adımlarından biri alınan yaprağın birkaç gün havadar ve kuru bir yerde bekletilmesidir. Kesilen yeri bir yara gibi düşünürseniz bu yaranın kapanması lazım. Kesik yeri nemli kalırsa hastalık kapabilir.

Sukulent yaprağını 2-3 gün yarasının kapanması için beklettikten sonra geçirgen ve iri taneli kumlu, çakıllı bir toprağın bulunduğu saksıya koyun. Sukulent yaprağını kesinlikle toprağa gömmeyin. Gömerseniz yaprak çürür. Toprağı sprey ile su sıkarak nemlendirin. Suyun dinlendirilmiş olmasına özen gösterin. Klorlu taze su köklerini yakar.

Sukulentler suyu kökleriyle emmezler. Suyu havadan alırlar. Bu nedenle toprak yüzeyi ıslak değil nemli olmalıdır. Kökler toprağa girmemeli ve hatta toprağa doğru çevrilmesine bile gerek yoktur.

Birkaç hafta boyunca çocuğunuzla sukulentinizin durumunu gözlemleyin. Toprak kuruduğunda nemli kalması için spreyle su sıkma görevini ona verin. Sukulent yapraklarım köklenmedi diye endişelenmeyin. Kuruyana kadar şans verin. Bazen hiç beklemediğiniz süreler sonucunda köklenebiliyorlar.

Bitki büyüdükçe sukulenti sulamayı azaltmalısınız. Soğuk ve esintisiz havada sulamaktan kaçının. Yoksa çürüyebilir.

Sukulentiniz iyice köklenince ilk yaprak çürüyecektir. Köklenme tamamlanınca sukulent için uygun geçirken bir topraklı saksıya dikebilirsiniz.

Çocuğunuzla sukulent çoğaltırken aşamaları fotoğraflamayı ve sonrasında karşılaştırma yapmayı unutmayın 🙂