Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması nedir? Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman?

1745

Sonuncusu 150 yıl önce gerçekleşen Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması nedir? Süper Kanlı Ay Tutulması hangi gün ve saat kaçta meydana gelecek? Kanlı Mavi Ay Tutulması Türkiye’den görülecek mi?

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması son derece nadir görülen bir gök olayıdır. Süper Kanlı Mavi Ay Tutulmasını daha iyi anlayabilmek için önce Süper Ay nedir onu öğrenelim.

Süper Ay nedir?

Dolunay evresindeki Ay, Dünya’ya en yakın konumuna ulaşır. Bu sebeple Ay, normalden çok daha parlak görünür. Süper Ay olarak adlandırılan bu gök olayında Ay, normalden yüzde 15 daha parlak ve yüzde 30 daha büyük görünür.

Süper Mavi Ay nedir?

Dolunay ya da Süper Ay, aynı takvim ayı içerisinde iki defa yaşandığı taktirde ikinci Dolunay ya da Süper Ay, Süper Mavi Ay olarak adlandırılır.

Süper Mavi Ay sırasında Ay Tutulması yaşandığı zaman çok nadir görülen Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması hadisesi yaşanır.

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması, 31 Ocak 2018 tarihinde Türkiye saati ile 15:51’de başlayacak. 16:29 itibari ile en mükemmel görünümünü alacak ve 17:07 itibari ile tam tutulma sona erecek.

Ne yazık ki Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması Türkiye’den izlenemeyecek.

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması hangi ülkelerden izlenebilecek?

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Rusya’nın doğusu, Çin’in doğusu, Moğolistan, Papua Yeni Gine, Endonezya, Güney ve Kuzey Kore, Tayvan, Alaska, Kanada’nın batısı, İskandinavya’nın kuzeyi ve Grönland’ta tam tutulma şeklinde görülecek.

Kanlı Ay Tutulması ne anlama geliyor?

Kanlı Ay Tutulması, tam Ay tutulması anlamına geliyor. Tutulma sırasında Ay’a Güneş’ten gelen ışıklar Dünya’nın atmosferinden geçerken koyu kırmızı renkte görünür. Bu sebeple tam Ay tutulması Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılır.

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması’nı nasıl izleyebilirim?

Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ülkemizden izlenemeyecek. Fakat yine de bu muazzam gök olayını kaçırmak istemeyen kişiler Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA’nın https://www.nasa.gov/live adresinden tutulmayı izleyebilir.