Çocuklar için güvenli arama motoru KidRex

1650
KidRex arama motoru

Ödevleri, ders konu anlatımlarını, merak ettiklerini internette arayan çocuklar ebeveynlerinin istemediği pek çok içerikle de karşılaşabiliyor. Google tarafından 2016’da geliştirilen KidRex tam da bu sorunla ilgili ailelerin içini rahatlatacak bir arama motoru. 

KidRex nedir? Nasıl çalışır?

KidRex, Google tarafından geliştirilen ve Google ile birlikte çalışan ancak çocuklar için güvenli içerikler haricindeki hiçbir içeriği yayınlamayan bir arama motoru.

KidRex arama motoru Google’ın güvenli arama özelliğini kullanıyor. Bu sayede çocuklara uygun olmayan ve cinsel içerikli siteleri engelleyip arama sonuçlarında bu siteleri göstermiyor.

Çocuklar için uygun olmayan anahtar kelimeler ve siteler KidRex arama motorunun filtresine takıldığı için güvenli internet ortamı sunuyor.

KidRex’te çocuklar için uygun olmayan bir kelime arattığınızda ekranda bir uyarı işareti çıkıyor ve aramaya izin verilmiyor.

KidRex filtrelerine rağmen bir şekilde herhangi bir içeriğin uygunsuz olduğunu tespit eden anne babalar site veya içeriği şikayet edebiliyor. 

KidRex’i aşağıdaki linke tıklayarak güvenli internet erişimi için kullanabilirsiniz.

https://www.alarms.org/kidrex/

Açılan sayfadaki Kids sekmesine tıklarsanız çocukların katkı sağlayarak gönderdiği çizimleri, Parents sekmesine tıklarsanız da aileler için KidRex ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂