Helyum elementinin ilk keşfi

1376
Helyum elementi

Helyum denilince aklımıza hemen uçan balonlar geliyor değil mi? Hidrojen’den sonra en hafif gaz olan Helyum elementi, renksiz ve kokusuz olmasıyla birlikte bir soygazdır ve tepkimeye girmez. Helyum atmosferde çok az miktarda bulunur. Yanıcı-patlayıcı bir gaz değildir.

☀️Helyum elementi ilk kez 1868 yılında Fransız astronom Pierre Jannsen tarafından keşfedilmiştir. O dönemde 18 Ağustos 1868’de gerçekleşen Güneş Tutulması’nı incelemek amacıyla Hindistan’da bulunan Jannsen garip sarı bir çizgi farketse de kaynağını belirleyemez.

☀️2 ay sonra İngiltere’de deney yapan Sir Normal Lockyer isimli İngiliz astronom da benzer bir sarı çizgi keşfeder ancak o da ne olduğunu anlayamadığından bir başka bilim insanı olan Edward Frankland’dan yardım ister. İki bilim insanı bunun bilinmeyen bir element olduğu kanısına varır ve ona Yunan Güneş Tanrısı Helios’tan esinlenerek Helium(Helyum) adını verir.

Dünya’da Helyum elementi keşfi

☀️Yıllar geçtikten sonra 1882 yılında İtalyan fizikçi Luigi Palmieri Vezüv Yanardağı’ndan çıkan gazlarda da benzer bir dalga boyu keşfeder. Dünya üzerindeki ilk Helyum elementi keşfi de aslında bu olayla yapılmış olur.

☀️Görüldüğü gibi aslında Helyum elementi farklı tarihlerde farklı bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. Helyum elementinin yeni bir element olarak kayıtlara geçmesi ise ancak 1895 yılında gerçekleşmiştir.

Helyum gazı sesi neden inceltir?

Eminiz hepiniz Helyum gazı sesi neden inceltir diye merak ediyorsunuz. Bunun sebebi sesin helyum içinde havada olduğundan daha hızlı hareket etmesidir. Havadan çok daha az yoğun olduğundan Helyum’da ses havadakine göre birkaç kat daha fazla hareket eder. Ses tellerini hava yerine helyum ile titreşmesi ve sesin helyum içinde daha hızlı ilerlemesi nedeniyle, insan sesi tiz bir şekilde çıkar. Alınan helyum, tekrar verildikten sonra bu ses incelmesi etkisini kaybeder. 🙂

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u takip etmeyi unutmayın 🙂

Facebook  | Youtube | Instagram