Ateşböcekleri neden parlar?

1992
Ateşböcekleri neden parlar

Özellikle de yaz aylarında karanlık gecelerde bir parıldayıp bir sönen böcekleri hiç gördünüz mü? Ateşböcekleri karanlıkta minik ışıklar saçarak uçarlar. Peki ateşböcekleri neden parlar? Işıkları nereden gelir?

Ateşböcekleri sinekler gibidir ancak aslında böcektirler. Dünyadaki ateşböcekleri türü 200’den fazladır. 1-1,5 santimetre büyüklüğündeki ateşböcekleri göz kırpar gibi ışık saçarlar. Yetişkin ateşböcekleri bir parlayıp bir sönerken yavru ateşböcekleri sürekli parlar ve bu sebeple parlayan kurtçuk adıyla anılırlar.

Ateşböcekleri nasıl parlar?

Ateşböceğinin şıpı karın bölgesinde oluşur. Ateşböceğinin karnındaki fotosit içeren hücrelerdeki lüsiferin ve lüsiferaz isimli maddeler tepkimeye girer. Bu tepkime sonucu ışık fotonları salınır. Fotositlerin arkasındaki bir katman ise bu ışığı yansıtır. Ateşböceği ışığı sıcak bir ışık değildir yani sadece parlaklık verir, ateşböceğini ısıtmaz veya ortama ısı yaymaz.

Ateşböcekleri neden parlar

Ateşböcekleri neden parlar?

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre ateşböcekleri karşı cinsi etkilemek için parlıyor. Her ateşböceğinin parlama ritmi farklıdır. Göz kırpar gibi parlasalar da kendileri arasında bir farklılık vardır. Her tür ateşböceği kendi cinsi bir dişiyle karşılaşınca ikisinin anlayacağı bir ritimde parlar ve flört etmiş olurlar. Ateşböcekleri sürüler halinde parlayarak dolaşarak dans da ederler.

Bilimcini