Kaplumbağa ne yer?

3924

Kaplumbağa hangi besinleri yer? Su kaplumbağası ne yer? Deniz kaplumbağası ne yer? Kara kaplumbağası ne yer? Türlerine göre kaplumbağa ne yer ve kaplumbağa bakımı nasıl yapılır sizin için araştırdık.

Kaplumbağalar tıpkı insanlar gibi farklı besinler tüketir. Dünya üzerinde yaşayan 300’den fazla kaplumbağa çeşidi vardır ve her bir tür farklı şekilde beslenir.

Bazı kaplumbağalar etçildiri bazıları ise tamamen bitkisel beslenir. Yine de birçok kaplumbağa türü hem etçil hem de otçuldur, çeşitli hayvanları ve bitkileri yiyerek beslenirler.

Bir kaplumbağanın ne gibi besinler tüketeceği tamamen türünün ne olduğu ve çene yapısıyla alakalıdır. Doğal ortamlarına göre gelişen çene yapıları kaplumbağaların ne tüketeceğinin en önemli göstergesidir. Şimdi türlerine göre kaplumbağa ne yer onları öğrenelim.

İlgili yazı: Sincaplar ne yer? Sincaplarla ilgili ilginç bilgiler

Türlerine göre kaplumbağa ne yer?

Deniz kaplumbağası ne yer?

Türlerine göre değişkenlik gösterse de deniz kaplumbağaları yosun, alg, sünger, mercan, mürekkep balığı, karides, yengeç, denizanası ve deniz hıyarı ile beslenir. Örneğin deri sırtlı deniz kaplumbağası 500 kg’ye kadar erişebilir ve makas biçimindeki ağız yapısını yalnızca denizanası yemek için kullanır. Yeşil deniz kaplumbağaları ise alg ve yosunla beslenen otçul türlerdir.

Su kaplumbağası ne yer?

Su kaplumbağası da kurtçuk, salyangoz, böcek larvası, su böcekleri, kabuklu hayvan, su bitkileri, alg ve meyve gibi çeşitli canlı ve bitkilerle beslenir. Timsah kapan kaplumbağası gibi bazı su kaplumbağası türleri küçük memeli hayvanlar, kurbağa, yılan, balık ve hatta daha küçük kaplumbağaları yiyerek beslenir.

Kara kaplumbağası ne yer?

Kara kaplumbağası da tıpkı su ve deniz kaplumbağaları gibi farklı şekillerde beslenir. Kara kaplumbağaları toprak kurdu, tırtıl, salyangoz, arı, ipek böceği, meyve, yumuşak meyve, mantar ve çiçek tüketir.

Su, deniz ve kara kaplumbağaları ayrıca leş yiyen hayvanlardır.

Kaplumbağaların birçok türü evcil hayvan olarak beslenir. Evcil kaplumbağalar da tıpkı vahşi kuzenleri gibi farklı besinler tüketir. Evcil hayvan dükkanlarında kaplumbağalar için ticari yemler satılır. Bu yemlerin besin değeri yüksektir. Kaplumbağa besleyenler ve beslemek isteyenler, kaplumbağaya verecekleri besinler için mutlaka veterinere danışmalıdır.

Kaplumbağa ne yer öğrendiysek artık evimizde minik bir su kaplumbağası veya kara kaplumbağası besleyebiliriz.

Bilimcini Facebook ve Instagram sayfalarından bizi takip etmeyi unutmayın 🙂