Bienal nedir?

657

Bienal son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir terim. Peki Bienal nedir biliyor musunuz? İşte Bienal hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler 🙂

? İtalyanca’daki ‘Biennale’ kelimesinden gelen bienal her iki yılda bir düzenlenen etkinliklere verilen isimdir. Bienal genellikle geniş ölçekli uluslararası çağdaş sanat sergileri anlamına gelir.

? Bienal terimi ilk olarak 1895 yılında gerçekleştirilen Venedik Bienali (Venice Biennale) organizasyonu ile sanat camiasında yerini aldı. Venedik Bienali’nin ardından bienal terimi ‘Biennale de Paris’, ‘Kochi-Muziris Biennale’, ‘Berlinale’ (Uluslararası Berlin Film Festivali) ve ‘Viennale’ (Uluslararası Viyana Film Festivali) etkinliklerinde de kullanıldı. Bienal günümüzde tekrarlayan uluslararası etkinlikler için kullanılan bir terim haline geldi.

? Bienal kavramı günümüzde 1895 yılında düzenlenen ve eşsiz bir kültürel etkinlik olarak nitelendirilen çağdaş sanat temalı Venedik Bienali kapsamının çok dışındadır. 1990’lı yıllardan sonra dünya çapında çok sayıda bienal düzenlenmiştir.

? Günümüzde düzenlenen çağdaş sanat etkinliklerinin hemen hemen tümü bienal adını almaktadır. İlki 1984 yılında düzenlenen Havana Bienali, 1895 yılındaki Venedik Bienali’ne karşı düzenlenmiş en önemli organizasyon olarak düşünülmektedir.

? İki yılda bir düzenlenen etkinlik anlamına gelse de dünyanın hemen hemen her yerinde her yıl bienal etkinliği düzenlenir. İstanbul’da da zaman zaman bienal etkinlikleri düzenlenmektedir.

Bilimcini.com