Endoplazmik retikulum ne işe yarar?

2852

Endoplazmik retikulum bir organeldir. Hücrede bulunan organeller veziküller, tüpler ve sisternalardan oluşur ve hücre içindeki çeşitli işlevlerden sorumludur. Peki Endoplazmik retikulum ne işe yarar? Endoplazmik retikulum nedir kısaca açıklayalım ve sonrasında Endoplazmik retikulum ne işe yarar öğrenelim.

Endoplazmik retikulum nedir?

Endoplazmik retikulum hücre içinde ağa benzer bir yapıda yayılan ince borucuklar sisteminden oluşan bir organeldir. Endoplazmik retikulum nedir kısaca bu şekilde açıklanabilir.

İlgili yazı: İnsan vücudu ile ilgili ilginç bilgiler

Endoplazmik retikulum ne işe yarar?

  • Endoplazmik retikulum iki göreviyle bilinen bir organeldir. Hücre içerisindeki ulaşımı sağlar ve bazı bölgelerinde çeşitli maddeler üretir.
  • Hücre içi ve hücrelerarası madde taşınmasını sağlamak da Endoplazmik retikulum görevleri arasındadır.
  • Çekirdek zarı oluşumunda görev alır.
  • Ribozom ile bağlantılı görevi vardır ve ribozomun sentezlediği proteinlerin gereken yerlere ulaşmasını sağlar.
  • Endoplazmik retikulum hücre bölünmesi esnasında kaybolur ve bölünmeden sonra yeniden oluşur.
  • Bütün ökaryotik canlılarda bulunan Endoplazmik retikulum çizgili kaslarda kasın gevşemesi ve kasılması sırasında da görevlidir.
  • Endoplazmik retikulum görevleri arasında bazı maddelerin depolanması da vardır. Bu maddeler steroid ve glikojen gibi makromoleküllerdir.
  • Endoplazmik retikulum ayrıca sitoplazma ile birlikte hücreye de destek verir.

Endoplazmik retikulum çeşitleri nelerdir?

Endoplazmik retikulum ne işe yarar öğrendiysek gelin Endoplazmik retikulum çeşitlerini de öğrenelim. 2 çeşit Endoplazmik retikulum vardır. Granüllü ve granülsüz olmak üzere bu 2 çeşit sıralanabilir. Granüllü yani tanecikli Endoplazmik retikulumdaki bu tanecikler protein üretmekle görevli ribozomlardır. Üretilen protein sonrasında golgi aygıtı ya da golgi cisimciğine taşınır. Granülsüz Endoplazmik retikulum ya da taneciksiz Endoplazmik retikulum ise karbonhidrat metabolizması ile ilgili görevler üstlenir.