Herge- Tenten’in Maceraları – Tenten Amerika’da

1528

Yirminci yüzyıl Avrupa çizgi romanlarının en ünlüleri arasında sayılan Tenten’in Maceraları Alfa Yayınları’nda. Popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen çizgi roman heyecan, mizah ve ince ayrıntılarla dolu sayfalarıyla okurlarına dünyayı dolaştırıyor.

1931’de Chicago’da geçen Tenten Maceraları serisinin üçüncü bölümü olan Tenten Amerika’dada Tenten, Kongo’dayken ortaya çıkardığı suç örgütünün reisi Al Capone’u yakalamak ve Chicago’yu gangsterlerden temizlemek üzere Amerika’ya gidiyor. Al Capone Tenten Maceraları serisinde boy gösteren tek gerçek kişi olma özelliği taşımakta.

Belçikalı bir gazeteci olan Tenten, köpeği Milu’yla birlikte çıktığı her tehlikeli serüvende kahramanca işlere imza atar. Dünyanın her yerine, hatta Ay’a bile gider. Düştüğü tehlikeli durumlardan zekâsı ve şansıyla kurtulur. Dizinin farklı kitaplarında Tenten’e alaycı ve kaba kişiliğiyle Kaptan Haddok, icatlarıyla Profesör Turnösol ve sakar dedektifler Dupond ve Dupont eşlik eder.

Gerçek ya da kurgusal bir mekânda, mükemmel ayrıntılarla anlatılan serüvenler Hergé’nin kusursuz çizgileriyle birleşerek bir çizgi romandan fazlasını veriyor.