‘Kadıköy 1. Sahaf Günleri’ başladı

1763
Kadıköy 1. Sahaf Günleri

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen Kadıköy 1. Sahaf Günleri, kitapseverlerle buluştu.

Kadıköy 1. Sahaf Günleri adresi neresi?

Sanatçılar Sokağı olarak bilinen Ali Suavi Sokak’ta başlayan etkinlikte, nadir bulunan kitap, dergi ve plaklar; eski belge, evrak ve haritalar, Osmanlıca kitap ve mecmualar, imzalı, birinci baskı kitaplar ve her bütçeye uygun ikinci el kitaplar satışa sunuldu.

Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı ve Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir, Ankara ve İstanbul’dan 42 sahafın etkinliğe katıldığını söyledi.

Kadıköy 1. Sahaf Günleri tarihleri

Etkinliğin, bayramın son günü de dahil toplam 9 gün açık kalacağını kaydeden Nar, her gün 10.00-22.00 arasında ziyaret edilebileceğini aktardı.

Tatilde okumak için 10 seyahat kitabı önerisi

Ümit Nar, internet ile çeşitli diğer etkenler dolayısıyla kitap satışlarının düştüğüne işaret ederek, “Yaz döneminde kitap satışları hepten zayıflıyor. Bunları biraz engelleyebilmek ya da göğüsleyebilmek için bu tip etkinlikleri yapıyoruz. Yayınevleri de aynı kaygıdadır eminim. Bu tür, dışarı çıktığımız etkinlikler, bizim için nefes aldığımız alanlar oluyor.” dedi.

“Bu işi hakkıyla yapmalı ve iyi okumalısınız”

On yıldır sahaflık yaptığını dile getiren Nar, şunları kaydetti:

“Ben de iyi bir okurum. Zaten hep de bunu savunuyorum. İyi bir sahafın öncelikle çok iyi bir okur olması gerekiyor. Çünkü buraya gelen insanların bir kitabevine giden insanlardan edebiyat okuru anlamında bir farkı var. Bizim okur kitlemizin içinde ağırlıklı olarak üniversitede ödev hazırlayandan yüksek lisans ve doktora yapanlara kadar geniş bir yelpaze söz konusu. Dolayısıyla bu insanlara hakkıyla hitap edebilmek için bu işi hakkıyla yapmalı ve iyi okumalısınız. İyi bir okur olmak ilk şart.”

Nar, sahaflarda son derece değerli kitapların da bulunabileceğinin altını çizerek, “Bu aralar benim elimde yaklaşık 200 yıllık Platon’un Diyaloglar’ının bir kısmı var. Almanya’da, Yunanca basılmış. Dip notları da Latince. Güzel bir kitap. Elimdeki en kıymetli ve en eski kitaplardan biri.” diye konuştu.

İngilizce ve Osmanlıca bildiğini dile getiren Nar, şu bilgileri verdi:

“Sahafın Osmanlıca bilmesi zaten gerekiyor. Aldığı kitabın ne olduğunu bilmesi için yabancı dillere hakimiyetinin de az çok olması gerekiyor. Bir de bizim toprağımızda yaşayan halkların dillerini bilmek gerek. Karamanlıca diye özel bir alfabe var. Niğde civarında yaşayan Hristiyan Türklerin yazdığı kitaplar var. Karşınıza geldiğinde bunların ne olduğunu az çok anlayabilmeniz için okuyamasanız bile azıcık bilmeniz gerekiyor. Karamanlıcayı ben az çok okuyabiliyorum. Latince için de bir niyetim var çünkü gerekiyor. Gelen kitabın dilini fark etmeniz gerekiyor. Kiril alfabesi mi yoksa Arap Alfabesi midir? Arap alfabesiyse Farsça mı yoksa Osmanlıca mıdır? Bunu anlayabilmeniz gerekiyor.”

Kadıköy 1. Sahaf Günleri dolayısıyla açılan 3 sergi de ziyaret edilebilecek

Ümit Nar, bazen sahte eserleri satmaya çalışan kişilerle de karşılaştıklarına dikkati çekerek, “Mesela 3 bin yıllık dini bir kitap var diye insanlar zaman zaman geliyor. Ama bunlarla muhatap olmuyoruz çünkü her şeyden önce yapılan yanlış ve yasal olarak suç. Bir de muhtemelen sahte olması çok mümkün. Her halükarda ustalarımıza danışıyoruz. Onlar bizden çok daha eskiler ve çok daha iyi biliyorlar. Meseleye çok daha hakimler. Bir de onlar o dönemi çok daha iyi gördü. Nedret (İşli) ağabey 40 yıldır bu işin içinde. Halil (Bingöl) ağabey, Lütfü ağabey 30-40 yıldır bu işin içinde. Biz giderken onlar dönüyordu neredeyse. Onların gördükleri bizden kat kat fazladır.” değerlendirmesinde bulundu.

Edebiyat, tarih, kültür söyleşileri ile sergilere de ev sahipliği yapan etkinlikte ayrıca “Osmanlı’dan Günümüze Kitapçı Etiketleri ve Exlibrisler”, “Nazım Hikmet 116 Yaşında: Kendi Eliyle İlk Baskı Kitapları”, “Ali Suavi ve Jön Türkler” adlı 3 sergi ziyaret edilebilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da ziyaret ettiği Kadıköy 1. Sahaf Günleri, 17 Haziran’a kadar açık olacak.