Mercan resifi nedir? Mercan resifi nasıl oluşur?

581

Genellikle sıcak denizlerde bulunan Mercan resifi nedir? Mercan resifi nasıl oluşur? Mercan resifi türleri nelerdir?

Mercan resifi deniz suyunun ılık ve sıcak olduğu bölgelerde oluşan ve etrafında birçok deniz canlısının bulunduğu renkli yapılardır. Sıcak denizlerde yüzerken deniz altında göreceğiniz mercan resiflerinin tamamı 200 milyon yıldan daha yaşlıdır. Mercan resifleri ayrıca deniz yaşamının yüzde 25’ine ev sahipliği yapar. Mercan resifi ve ev sahipliği yaptığı canlılar yaşamları boyunca birbirine muhtaçtır.

Mercan resifi nasıl oluşur?

Mercan resifi mercan polipi adı verilen küçük canlılar tarafından oluşur. Bazı mercan polipi türleri serti bazıları ise yumuşak yapıdadır. Binlerce mercan polipi küçük bir alanda bir arada yaşar. Bu durum 1000 kardeşin aynı odada kalması gibidir. Kulağa ilginç geliyor olsa da mercan polipleri yaşamak için bir arada olmak zorundadır.

Mercan resifi ayrıca bitkiye benzeyen alglerle de beraber yaşar. Beraber yaşayan bu canlılar beraber büyür ve mercan resifi adı verilen büyük yapıları ortaya çıkarır. Mercan resifi binlerce deniz canlısına ve bitki türüne ev sahipliği yapar.

Ilık ve tropik iklime sahip yerlerde oluşan mercan resifleri dalgaların oluştuğu yüzey alanlarının yakınında bulunur. Dalga, mercan resifi içerisinde yaşayan deniz canlısı ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu besini ve oksijeni tedarik eder.

Mercan resifi türleri nelerdir?

Üç çeşit mercan resifi bulunur. Bunlar kıyı resifi, set resifi ve mercanadadır. Kıyı resifi kıyı boyunca oluşan ve en yaygın görülen mercan resifi türüdür. Set resifi kıyıya paralel şekilde oluşur, kıyı ve resif arasında göl ve gölcük benzeri bir yapı oluşturur. Mercanada ise derin ve geniş bir çember etrafında oluşan resiftir.