Gökyüzü neden mavidir?

865

Gökyüzünün neden mavi renkte göründüğünü hiç düşündünüz mü? O halde merak edenler için Gökyüzü neden mavidir sorusunun yanıtını makalemizde açıklamaya çalıştık 🙂

? Güneş’ten gelen ışık beyaz renktedir. Güneş ışığı ayrıca gökkuşağını oluşturan tüm renkleri içerir. Beyaz ışık prizmadan geçerek yansıyınca farklı renklere bürünür. Güneş’ten gelen beyaz ışığı farklı renklere dönüştüren prizma kristal formdadır.

? Işık enerjisi de tıpkı okyanus boyunca ilerleyen enerji gibidir. Bazı ışık enerjisi formları kısa ve dalgalı şekilde hareket ederken bazı formlar ise uzun ve ağır haldedir. Mavi ışık dalgaları kırmızı ışık dalgalarına oranla daha kısa ve hızlı şekilde hareket eder.

? Tüm ışık formları herhangi bir şeye çarpmadığı sürece düz bir çizgi halinde ilerler. Işık formları bu durumda yansır, bükülür ya da atmosferdeki gaz molekülleri gibi dağılır.

? Güneş ışığı Dünya’nın atmosferine ulaştığı zaman havadaki gaz ve partiküller tarafından dağılır. Mavi ışık Dünya’nın atmosferindeki küçük hava molekülleri tarafından her yere dağılır. Mavi diğer renklere göre daha dağılgan özelliktedir çünkü daha kısa ve küçük dalgalar halinde ilerler. Bu sebeple gökyüzü genellikle mavi renkte görünür.

? Ufuk çizgisi yakınında gökyüzü daha açık mavi ya da beyaz renkte görünür. Gökyüzü boyunca ilerleyen Güneş ışığı farklı yönlere defalarca dağılır. Dünya yüzeyine ulaşan ışık yansır ve dağılır. Yansıyan ve tekrar dağılan ışık renkleri karıştırır ve bu sebeple daha beyaz ve daha az mavi renkler ortaya çıkar.

Bilimcini