Nesli tükenmekte olan hayvanlar hangileri?

810
Nesli tükenmekte olan hayvanlar

Geçmişten günümüzce dünya üzerinde pek çok canlı yaşadı. Bazı canlılar doğal afetler, ekosistemde yaşanan bozulmalar, avlanma, insanların yaşam alanlarını harap etmesi sebebiyle nesli tükenmekte olan hayvanlar sınıfına girdi veya maalesef bazılarının soyu tamamen tükendi. Son verilere göre nesli tükenmekte olan hayvanlar listesi

Nesli tükenmekte olan hayvanlar 

Altın başlı langur

Altın başlı langurun anavatanı Vietnam. 10 yıldır koruma altında olsa da bir türlü çoğalamayan altın başlı langurlardan dünyada 70 adetten daha az var.

Mekong yayın balığı

Güneydoğu Asya’da Mekong bölgesinde yaşayan yayın balığı maalesef kaçak avlanma sebebiyle tükeniyor. Doğada sayılarının birkaç yüz adet kaldığı tahmin ediliyor.

Cross River Gorili

Kamerun ve Nijerya’da yaşayan bu goril türü maalesef kaçak avlanma sebebiyle tehlike altında. Dünya üzerinde 1500 civarında kaldıkları bilinen cross River gorili 80li yıllardan beri koruma altındaki türlerden.

Kutup ayısı

Kutup ayısı nüfusu hem küresel ısınma hem de avlanma sebebiyle tehdit altında. Kutup ayısı nüfusunun 25 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. 

Borneo fili

Pigme Borneo fillerinin anavatanı Kuzey Borneo. Asya fillerinden daha kısa olan ve bu sebeple Pigme Borneo fili olarak adlandırılan bu filler yaşam alanlarının azalması sebebiyle nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde. Palmiye ekimi sebebiyle yaşadıkları alanlar azalan Borneo fillerinden dünyada 1500 civarında kaldığı tahmin ediliyor.

Siyah ayaklı dağ gelinciği

Ayakları çamura batmış gibi görünen minik bir dostumuz siyah ayaklı dağ gelinciği. Anavatanı Kuzey Amerika olan bu gelincik türü ise maalesef tehlike altında. 80li yıllarda tükenme sınırına gelmiş, sonrasında koruma altına alınmış olan türün nüfusu günümüzde 1000 kadar. 

Sumatra Kaplanı

Endonezya’daki Sumatra adasında yaşayan Sumatra Kaplanı sayısı sadece 100 civarında. Korunmasının zorluklarından biri de adada yaşıyor olması.

Meksika yunusu

Meksika yunusunun doğal yaşam alanı Kaliforniya Körfezi. Memeli hayvanlardan olan Meksika yunusu maalesef sürekli olarak balıkçı ağlarına takılıyor ve sayıları azalıyor. Doğada 200-300 civarı Meksika yunusu kaldığı tahmin ediliyor.

Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar 

Dünya’da nesli tükenmekte olan hayvanlar haricinde ülkemizde nesli tükenme sınırına gelen hayvanların sayısı da pek az değil. Doğal yaşam koruyucularının çabalarına rağmen sayıları gittikçe azalan hayvanlar şu şekilde.

Akdeniz foku – 600 civarında Akdeniz foku kaldığı tahmin ediliyor.

Alageyik – 300-400 alageyik yaşıyor.

Kelaynak – Türkiye ve Fas’ta koruma altındaki kelaynakların sayısı 1500 civarında. Vahşi doğada ise 400 civarı kelaynak olduğu tahmin ediliyor.

Caretta carettalar

Deniz kaplumbağalarının  yumurtlama alanları büyük tehlike altında. Ülkemizde Dalyan sahilleri bu sebeple ciddi şekilde korunuyor ancak deniz, sahil ve ışık kirliliği caretta carettaları tehdit ediyor.

Toy kuşu

Türkiye’nin en büyük kuş türü olan toy, dünyada da uçabilen en büyük kuşlardan biri. Kaçak avlama ve yaşam alanlarının azalmasından dolayı Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde.

Vaşak, Kara akbaba ve Boz ayı da ülkemizde bulunan ve soyu tehlikede olan türler arasında.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂