Bitkiler nasıl nefes alır deneyi

2347
bitkiler nasıl nefes alır

Okul öncesi deneyler serisi ile bu kez konumuz bitkiler nasıl nefes alır? Biz akciğerlerimizle nefes alıyoruz. Balıklar solungaçları ile nefes alıyorlar. Memeli hayvanlar bizim gibi akciğerleri sayesinde ağızlarından nefes alıp veriyor. Peki bitkiler nasıl nefes alır?

Bitkiler nasıl nefes alır deneyi ile solunum olayını gözlemleyebilirsiniz. Çünkü bitkilerin nasıl nefes aldığını normal şartlar altında gözlerimizde göremeyiz. Ancak bu deney hem çok basit hem de eğlenceli.

Bitkiler nasıl nefes alır?

bitkiler nasıl nefes alır

Evinizin etrafındaki ağaçlardan bir tane yaprak bulun. Bu deney için ceviz yaprağı gibi büyük bir yaprak daha rahat gözlem yapmanız için uygun olacaktır. 

Geniş bir cam kaseye ılık su doldurun. Yaprağı içine koyun ve yaprağın suyun altında kalmasını sağlamak için üzerine minik bir taş ya da ağırlık koyun.

Kaseyi güneşli bir yere koyup bekleyin. Fotosentez ve terleme olayları sonrasında birkaç saat içinde suyun içindeki yaprağın üzerinde minik su kabarcıkları göreceksiniz.

Bu su kabarcıkları havuza veya denize girdiğinizde suyun altında nefesinizi verdiğinizdeki kabarcıklar gibi hava kabarcıklarıdır : )

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂