Uçağı kim icat etti?

4226

Uçağı kim icat etti ve ne zaman icat edildi? Uçak nasıl icat edildi? Uçağın icadı ve gelişimi nasıl ilerledi? İşte uçağın icadı ve mucitleri hakkında bilgiler…

Uçağı kim icat etti?

Uçak Amerikalı Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler tarafından 17 Aralık 1903 tarihinde icat edilmiştir. Orville Wright ve Wilbur Wright aslında yedi kardeşti. Fakat Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler mühendis ve mucitti. İki kardeş de liseyi okumalarına rağmen diploma alamadı. Wilbur diplomasını ancak ölümünden çok sonra 16 Nisan 1994 tarihinde alabildi.

Orville Wright liseyi 1889 yılında üçüncü sınıfta bıraktı ve bastı işi ile uğraşmaya karar verdi. Kardeşi Wilbur’un da desteğiyle Orville kendi baskı makinesini tasarladı. Wilbur da baskı işinde kardeşi Orville’e yardımcı oldu ve editör ünvanını aldı. Kardeşi Orville ise yayıncı oldu. İki kardeş “West Side News” adlı haftalık bir gazete yayınlıyordu ve gazete daha sonra günlük yayınlanan “Evening Item” gazetesi adını aldı. Dört ay süreyle bu işi yapan kardeşler daha sonra ticari baskı işine odaklanmaya karar verdi.

Aralık 1892’de Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler bisiklet dükkanı açtı ve 1896’da kendi bisikletlerini üretmeye başladı.

Kağıt kimler tarafından ne zaman keşfedildi?

Planörün keşfi

Mayıs 1896’da Samuel Langley buharla çalışan sabit kanatlı bir uçak modeli uçurdu. Aynı yılın ortalarında Şikagolu mühendis Octave Chanute, Michigan Gölü çevresindeki kumul tepelerinde birkaç kişi ile beraber farklı tipte planörleri test etti. Aynı yılın Ağustos ayında Lilienthal, düşen planörü ile beraber yaşamını yitirdi. Bu kaza ile beraber Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler uçuş araştırmalarına merak saldı.

1899’da Wilbur, Smithsonian Enstitüsü’nden havacılıkla ilgili yayın ve bilgileri talep etti. ve iki kardeş aynı yıl mekanik ve havacılık deneylerine başladı. Orville Wright ve Wilbur Wright kardeşler araştırmalarını Chanute, Sir George Cayley, Lilienthal, Langley veLeonardo da Vinci’nün çalışmaları temelinde yürüttü.

Wright kardeşler yıllar içinde farklı tip planörler üzerinde çalıştı ve ürettikleri ilk modellerde motor bulunmuyordu. İlk planör motorunu 1903 yılında geliştirdiler. Böylece Wright kardeşler 17 Aralık 1903’te ilk motorlu planörle ilk başarılı uçuşlarını gerçekleştirdi. İlk uçuşu Orville, ikinci uçuşu da Wilbur gerçekleştirdi. İki kardeşin başarıları medya ilgisini de beraberinde getirdi ve Ocak 1904 itibariyle çok sayıda gazetede yer almaya başladılar. Fakat medya ilgisi kamuoyu ilgisini beraberinde getirmedi. Kardeşlere beraber uçuş izni verilmedi.

Uçuş sorununun çözümü

Wirght kardeşlerin gerçekleştirdiği uçuşlar, diğer araştırmacıların motor güçlü testlerindense pilot kontrolüne bağlı bir yöntemi benimsiyordu. Wright kardeşlere göre değişken araç kontrol edilebilirdi ve bisiklet üzerinde geliştirdikleri deneyimlerle dengelenebilirdi. Uçuş çalışmalarının başında Wright kardeşler, uçağın kontrolünün uçuş sorunlarının çözülemeyen üçüncü problem olduğunu fark etti. Diğer problemler kanatlar ve motordu. Fakat bunlar çözüme kavuşmuştu.

Kontrol problemini sonuçlandırmak isteyen kardeşler, pilotun uçağı yönlendirirken dengeyi sürdürmesine olanak sağlayan üç akslı kontrol mekanizmasını icat etti. Wright kardeşler 22 Mayıs 1906’da keşifleri için patent aldı. Bu yöntem günümüzde de sabit kanatlı tüm uçak tipleri için kullanılmaktadır.

Bilimcini