Ağustos böcekleri hakkında ilginç bilgiler

1465

Sık sık karınca hikayesi ile anılan ağustos böcekleri oldukça ilginç canlılardır. Peki Ağustos böcekleri neden öter? İşte Ağustos böcekleri hakkında ilginç bilgiler…

Ağustos böcekleri hakkında ilginç bilgiler

? Ağustos böcekleri dünyanın en uzun ömürlü böceklerindendir. Bazı türler 17 yıla kadar yaşayabilmektedir.

?  Ağustos böceği, Hemiptera takımının ağustos böceğigiller familyasından böceklerin ortak adıdır. Batılı dillerdeki cicada ve türevi isimleri, Latince çekirge sözcüğünden gelir. Sıcak yerlerde kendilerine özgü koro şeklindeki ötüşleri ile hemen tanınırlar. Ankara yöresinde dişbudak ağustos böceği bulunur.

? İki tür ağustos böceği vardır. Bunlar; Neotibicen canicularis ve Magicidada’dır.

? Neotibicen canicularis cinsi ağustos böcekleri yeşil renkli hatlara sahiptir, yaklaşık 4 ila 7 yılı toprak altında geçirir ve yılın Temmuz ve Ağustos ayında ortaya çıkar.

? Magicidada cinsi ağustos böceği siyah renklidir ve kırmızı gözleri vardır. 14 ila 17 yılı toprak altında geçiren bu cins Mayıs ayının son günlerinde ve Haziran ayının ilk günlerinde ortaya çıkar.

? Dişi ağustos böcekleri ağaç dallarında ve çalılarda 200 ila 600 kadar yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan genç ağustos böceği nymphs olarak adlandırılır, yumurtadan çıkar çıkmaz toprağa gider ve ağaç köklerine tutunur.

? Yıllar süren uyku periyodu sona erdiği zaman ağustos böceği günbatımı itibarıyle içgüdüsel olarak yüzeye çıkar, yakınlardaki bir ağaca doğru tırmanır ve deri değiştirerek yetişkinlik evresine geçer.

? Erkek ağustos böceği toprak üzerinde tiz bir ses çıkarır. Bu ses bazı insanları rahatsız etse de ağustos böceği bu sesi dişi ağustos böceklerini cezbetmek için çıkarır.

? Hem dişi hem de erkek ağustos böcekleri toprak üstüne çıktıktan sonra 5 hafta içerisinde ölür. Yani toprak üstüne çıktıktan sonraki yaşam süresi 5 haftadır.

Bilimcini