Aksolotl nedir? Aksolotl evde beslenir mi?

8495

Aksolotl nedir biliyor musunuz? Aksolotl evde beslenebilir mi? Fotoğraf gördüğünüz sevimli deniz canlısının adı Aksolotldur. Gelin birlikte Aksolotllar ve özelliklerini inceleyelim.

Aksolotl Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Amphibia (Amfibyumlar)
Takım: Caudata
Familya: Ambystomatidae
Cins: Ambystoma
Tür: A. mexicanum

Aksolotl nedir?

Aksolotllar, kaplan semenderi grubuna giren, suda yaşayan ve solungaçları olan bir deniz canlısıdır. Kafaları kocamandır ve vücutlarına göre büyüktür. Göz kapakları olmadığından sürekli şaşkın gibi görünürler.

Aksolotllar nerede yaşar?

Aksolotlların ana vatanı Meksika’dır. Meksika’da bulunan Chalco Gölü ve Meksika dağ göllerinde yaşarlar.

Aksolotlların özellikleri

Aksolotllar vücutlarının çeşitli bölümlerini yeniden üretebilir. Kertenkele gibi bir bölümü koparsa 1-2 ay içinde yeniden büyütür. Aksolotllar beyin hücrelerini bile tekrar oluşturabilen canlılardır ve yenileme konusunda kertenkele ve deniz yıldızlarından daha hızlıdırlar.

Çok kolay üreyebilirler ve embriyoları çok büyüktür. Bu sebeple de bilimsel araştırmalarda sıklıkla kullanılır ve incelenirler.

Semenderler ve kelerlerden farklı olarak başkalaşım geçirmediklerinden suda yaşarlar. Akrabaları semenderler gibi karaya uyum sağlayamamışlardır.

Aksolotllar ortalama 15 sene yaşar. Yetişkinliğe eriştiğinde boyu 25 cm-30 cm civarındadır. Kafayı vücuduna göre büyük sevimli bir canlı olan Aksolotlların göz kapakları yoktur.

Aksolotlların bacakları ve ayakları güçsüzdür. Yüzgeçleri kafasının arkasından kuyruğuna kadar uzanır ve kafanın iki yanında 3 solungacı vardır.

Aksolotllar suyun sıcaklığı 10 derece altına düşünce kış uykusuna yatar.

Aksolotl ne yer?

Aksolotllar etçil hayvanlardır. Böceklerin larvaları, minik balıklar ve solucanlar ile beslenirler. Yavru olanları ise minik organizmalar ve planktonlarla beslenirler. Koku duyusu gelişmiş olan Aksolotllar diliyle avını yakalar.

Aksolotl evde beslenir mi?

Aksolotllar akvaryumda evde beslenebilir. Dünyanın pek çok yerinde evcil hayvan olarak yetiştirilmektedir. Aksolotlun bakımının en önemli noktalarından biri suyun sıcaklığıdır. Suyun sıcaklığı düşerse kış uykusuna yatarlar.