Televizyonu kim icat etti?

2903

Televizyonu kim ne zaman icat etti? Televizyon hangi amaç için bulundu? Televizyon’un Türkiye’ye geliş tarihi nedir? İşte televizyonun icadı ve önemi hakkında bilinmesi gereken bilgiler…

Televizyon hareketli görselleri siyah beyaz ya da renkli olarak iki ya da üç boyutlu görüntü ile sesli olarak aktaran iletişim cihazıdır. Televizyon reklam, eğlence ve haber için kitle iletişim aracı görevini görür.

Televizyonu kim icat etti sorunun net bir yanıtı olmasa da ilk mekanik televizyonu İskoç mühendis Logie Baird’in icat ettiği kabul edilir. Baird ayrıca ilk renkli televizyonu ve ilk elektronik renkli televizyonu icat eden kişi olarak da bilinir.

Rus mucit Vladimir K. Zworykin de televizyonun kalbi olarak kabul edilen elektron tarama tüpü için 1923 yılında patent başvurusunda bulunmuş fakat Zworkyin’in televizyonu ancak 1934 yılında çalışmıştır.

İlk başarılı televizyon sinyali

İlk başarılı televizyon sinyal iletişimi 7 Eylül 1927 tarihinde Philo Taylor Farnswort tarafından gerçekleştirildi.

1930’lu yıllarda Zworykin’in çalıştığı RCA şirketi televizyon patentini almak için başvuruda bulundu fakat mahkeme Fransworth lehine karar verir ve Fransworth hukuken ilk tam fonksiyonel ve tam elektrikli televizyonun mucidi olarak kabul edilir.

Televizyon ilk olarak 1920’li yılların sonunda deneysel formlar halinde test edilmeye başlansa da televizyon teknolojisinin tüketici ile buluşması bu tarihten çok sonra gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD’de ve Birleşik Krallık’ta siyah beyaz renkli televizyon yayınları ve televizyon setleri evlerde, iş yerlerinde ve çeşitli kurumlarda yer almaya başladı.

1950’li yıllarda televizyon kamuoyunu etkilemek için öncelikli kitle iletişim aracı haline geldi. 1960’lı yılların ortalarında ABD’de ve dönemin diğer gelişmiş ülkelerinde renkli yayın yapan televizyon kanalları ve renkli yayın seçeneği olan televizyonlar kullanıma sunuldu.

Betamax, VHS tapeler, yerel diskler, DVD’ler, flash sürücüleri, yüksek çözünürlüklü Blu-ray diskleri ve bulut dijital ses kaydediciler izleyicilere daha önceden kaydedilmiş film ve programları izleme seçeneği sundu.

2000’li yılların ilk 10 senesinin sonunda dijital televizyon iletişimi büyük rağbet gördü. 576i SDTV standart çözünürlüklü televizyonlar yerini yüksek çözünürlük sunan HDTV’lere bıraktı. HDTV’ler 1080p, 1080i ve 720p formatlarında mevcut olmaya başladı. 2010 yılından sonra akıllı (smart) televizyonlar ve internet televizyonlarının da piyasaya girmesiyle beraber internet üzerinden izlenen televizyon programları ve filmler popülerlik kazandı. Netflix, Amazon Video, iPlayer ve Hulu gibi aktarmalı video yayını hizmetleri kullanıcılara sunuldu.

2013 yılı itibariyle dünya genelindeki hanelerin yüzde 79’unda televizyon seti mevcuttur.

Televizyon Türkiye’ye ne zaman geldi?

14 Ağustos 1966 tarihinde TRT kapalı devre televizyonda eğitimi yayınlarını hizmete soktu. 16 Ocak 1967’de TBMM Bütçe Komisyonu üyelerine özel kapalı devre televizyon yayını gerçekleştirildi. 1 Ekim 1967’de Ankara Televizyonu’nun test yayınları başlatıldı. 31 Ocak 1968’de TRT Ankara Televizyonu test yayınlarına başladı.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂