Alpaka ne yer, nerede yaşar, Lama ve alpaka arasında ne fark var?

4895

Sosyal medyada saçları karmakarışık gördüğümüz deve benzeri hayvanlar olan Alpakalar sevimlilikte sınır tanımıyorlar. Alpaka ne yer, nerede yaşar, Lama ve alpaka arasında ne fark var? gelin birlikte öğrenelim.

Alpakanın bilimsel sınıflandırması

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)
Familya: Camelidae (Devegiller)
Cins: Vicugna
Tür: V. pacos

Alpaka nerede yaşar?

Alpakaların anavatanı Güney Afrika’dır. Alpakalara genellikle Peru ve Bolivya’nın dağlık bölgelerinde rastlanmaktadır.

Lama ve alpaka arasında ne fark var?

Lama ve alpaka arasında ne fark var derseniz oldukça yakın akraba olduklarını söyleyebiliriz. Dış görünüş itibariyle de lamaya benzeyen alpakalar, aynı lamalar gibi sağa sola tükürmekten pek hoşlanır.

Alpakalar ne yer?

Alpaka, alpaka devesi olarak da bilinir ve bir deve türüdür. Alpakalar otçuldur yani bitkilerle beslenirler. Saman, çim ve buldukları bitkileri yerler.

Alpaka ne kadar yaşar?

Alpakaların ömrü ortalama 20-22 yıl civarındadır.

Alpakaların büyüklüğü ne kadardır?

Alpakalar oldukça kısa boylu hayvanlardır. 60 kg civarında kiloya ve en fazla 2 metre civarında yüksekliğe ulaşırlar.

Alpakalar ile ilgili ilginç bilgiler

Alpakaların en ilginç yönü tuvalet alışkanlıkları. Birlikte yaşayan alpakaların hepsinin aynı yere tuvaletini yapması oldukça ilginç.

Alpakaların dost canlısı hayvanlar olduğu da biliniyor. Özellikle çocuklarla birlikte eğitilebiliyor ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için iyi bir arkadaş olabiliyorlar.

Alpakalarda hamilelik 240-345 gün arasında sürer. Doğan yavrular 12-24 ay sonra cinsel olgunluğa ulaşır. Güney Amerika’da alpaka yavrusuna Cria denir.

Alpaka tüyü değerli mi?

Alpakanın yünü çok değerlidir. Normal yünlere göre daha dayanıklı olan alpaka tüyü hafif ve sıcak tutma özelliğine de sahiptir. Ayrıca antialerjik olan alpaka yünü bu sebeple çok değerlidir. Alpaka yünü yaz aylarında kırpılarak toplanır.