Yolcu uçakları neden beyaz renktedir?

1502
Yolcu uçakları neden beyaz

Gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz yolcu uçakları neden beyaz renktedir? Uçak yapımcıları beyaz rengi çok sevdiğinden mi yoksa bilimsel bir açıklaması var mı? Tabii ki var 🙂

Yolcu uçakları neden beyaz renktedir?

1.Güneş ışınlarının etkisi

Beyaz rengin güneşi yansıttığını biliyoruz. Uçakların beyaz renkte olmasının sebeplerinden biri bu. Yani güneşten kaynaklanan sıcaklık. Güneşli bir havada açık renk giysiler giymemizin sebebi gibi uçakların beyaz renkte olmasının sebebi de güneş ışınlarını yansıtmalarının daha faydalı olması. Ayrıca bildiğiniz gibi güneş ışınları renklerin solmasına neden olur. Uçaklar renkli olsaydı daha fazla bakım yapılması gerekebilirdi. Bu nedenle uçaklar beyaz renkte üretiliyor.

Uçağı kim icat etti?

2. Hasar tespitinin kolay olması

Uçakların beyaz renkte olmasının bir sebebi de kir, pas, hasar tespiti açısından büyük kolaylık sağlamasıdır. Renkli veya koyu renk olsaydı kirlendiği, paslandığı veya herhangi bir yerinde bir hasar olduğu kolayca anlaşılamayabilirdi. Uçakların kirlenmesi temiz görünmediğinden değil bu kir ve nemin uçağa hasar verme ihtimalinden dolayı önemlidir. Uçakların üzerindeki kir, eklenti yerlerinde birikirse uçağın paslanmasına ve arızalanmasına neden olabilir.

3. Boyanın aşınmaya karşı koruyucu etkisi

Boyalı maddeler boyasız maddelere göre aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. Uçaklarda sadece metal değil, plastik, fiberglass ve karbon fiber parçalar da bulunur ve bu parçalar aşınmaya çok meyillidir. Boya, parçaları aşınmaya karşı koruduğundan tercih ediliyor.

Yolcu uçakları neden beyaz sorusunun bir tane de muhtemel cevabı üzerine rahatlıkla havayolu şirketinin logosunun ve adının yazılabiliyor olması diye düşünüyoruz 🙂

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂

Kaynak: