Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık kaç derecedir?

1918
Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık

Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık derecesi nedir? Dünya’da en yüksek sıcaklık nerede ölçüldü? Dünya’da en fazla sıcaklık kaç derecedir?

Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık

Dünya üzerinde ölçülen ve kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık 56.7 C derece ile ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Ölüm Vadisi’nde 10 Temmuz 1913 günü gerçekleşmiştir. Fakat Ölüm Vadisi’nde ölçülen 56.7 C derecelik ısıya bazı hava durumu tarihçileri kuşkuyla bakar.

Weather Underground adına çalışan hava durumu bilimcisi Christopher C. Burt, 1913 yılında Ölüm Vadisi’nde ölçülen ısı kayıtlarının gerçeği yansıtmıyor olabileceğine ve derecelerin en az 2.2 ila 2.8 C derece daha yüksek kayda geçildiğini söyler. Hava durumu bilimcileri Dr. Arnold Court ve William Taylor Reid’in araştırmaları da Burt’un açıklamasına destek veriyor.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün üyesi olan coğrafya profesörü Randy Cerveny ise 2012 yılında konu hakkında bir açıklama yapmış ve Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklığın Ölüm Vadisi’nde ölçüldüğünü, aksi kanıtlanmadığı sürece bu rekorun geçerli sayılacağını belirtmişti.

Ölüm Vadisi’nde 10 Temmuz 1913 günü ölçülen ve Dünya üzerindeki en yüksek sıcaklık olarak kabul edilen 56.7 C’nin geçersiz kabul edilmesi durumunda Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık 20 Haziran 2013 tarihinde yine Ölüm Vadisi’nde ölçülen 54 C ve Kuveyt’in Mitribah kentinde 21 Temmuz 2016’da ölçülen 54 C ısı olarak kabul edilecektir.

Bilimcini