Etna Yanardağı hakkında bilmeniz gerekenler

2541
Etna Yanardağı

Etna Yanardağı nerededir? Etna Yanardağı en son ne zaman patladı? İşte Etna Yanardağı hakkında bilinmesi gereken bilgiler…

Etna Yanardağı nerededir?

Etna Yanardağı İtalya’ya bağlı Sicilya Adası’nın doğusundaki Katanya kentinde yer alan aktif stratovolkandır. Etna Yanardağı, Afrika levhası ve Avrasya levhası arasındaki konverjan levha sınırında yer alır. Etna Yanardağı Avrupa kıtasındaki en aktif yanardağdır.

Etna Yanardağı’nın uzunluğu 3329 metredir ve zirvesinde meydana gelen yanardağ patlamaları sebebiyle yüksekliği sürekli olarak değişir. Etna Yanardağı ayrıca İtalya’nın Güney Alpleri’ndeki en yüksek noktadır.

Dünya üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık kaç derecedir?

Etna Yanardağı 1190 km karelik alanı kaplar ve esas dairesel çevresi 140 kilometredir. Bu özellikleri sayesinde Etna Yanardağı, İtalya’daki aktif üç yanardağın en büyüğüdür.

Yunan Mitolojisi’ne göre ölümcül canavar Tifon, göklerin, şimşeklerin ve tanrıların tanrısı Zeus tarafından Etna Yanardağı’nın altına hapsedilmiştir.

Etna Yanardağı dünyanın en aktif yanardağlarından biridir ve yanardağ çevresinde sürekli olarak aktif hareket gözlemlenir. Etna Yanardağı’nın verimli toprakları geniş çaplı tarıma imkan sağlar.

Etna Yanardağı, etrafındaki nüfus yoğunluğu ve aktif hareketleri sebebiyle Birleşmiş Milletler tarafından ‘Onyılların Volkanları’ndan biri olarak seçilmiştir.

Etna Yanardağı Haziran 2013’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Etna Yanardağı en son ne zaman patladı?

Etne Yanardağı en son Mart 2017’de BBC ekibi bölgede çekim yaptığı sırada patladı.

Bilimcini