En yavaş hayvan Tembelhayvan ile ilgili bilmeniz gerekenler

2756

Tembelhayvan dünyanın en yavaş hayvanı. Bize kalırsa ayrıca da çok sevimliler. Pandalar, penguenler ve tembelhayvanlar sanıyoruz ki en şapşal hayvanlar olarak ilk 3 ‘e girer. Peki tembelhayvan ile ilgili neler biliyoruz? İşte en ilginç özellikleri

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Alt sınıf: Theria
İnfra sınıf: Eutheria
Üst takım: Xenarthra
Takım: Pilosa
Alt takım: Folivora

Tembelhayvanların temel özellikleri

Tembelhayvanlar bütün memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlardır. Dakikada en fazla 4 metre kadar hareket edebilirler.

Tembelhayvanlar günde 15-18 saat arasında uyurlar. Bu özellikleriyle bize kedilere benziyorlar. Günün kalan zamanında ise ya yemek yerler ya da yer değiştirirler. Öyle yavaşlardır ki çok az yemek yer ve su içerler. Bu nedenle doğaya en az zarar veren hayvan olarak tanımlanırlar.

Tembelhayvanların pençeleri çok keskindir. Bu sayede ağaç dallarında aşağıya doğru sarkarak yaşarlar. Genelde ağaç tepesindedirler. Ağaç değiştirmek istediklerinde veya boşaltım yapmaları gerektiğinde ağaçtan inerler.

Tembelhayvanların iç organları sürekli ters asılı durdukları için diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri bile ters yönde uzar.

Tembelhayvanlar çok tembel olabilir ancak çok iyi yüzücülerdir. Dalış konusunda çok yeteneklidirler. Suyun altında 40 dakika kalabilirler.

Tembelhayvanlar 30-40 sene arasında yaşarlar. Boyları ise 50-60 cm arasındadır.

Tembelheyvanlar başlarını 270 derece döndürebilen hayvanlardır.

Tembelhayvan ne yer?

Tembelhayvan bulduğu her şeyi yer. Bazı böcekler, tomurcuklar, yapraklar ve küçük sürüngenlerle beslenirler. Tembelhayvanın kan akışı da öyle yavaştır ki diğer hayvanlar için zehirli olan bitkileri bile yiyebilirler. Zehir kana çok yavaş karıştığından tembelhayvanları etkilememektedir.

Tembelhayvanın en sevdiği ağaç ise fıstık ağacıdır.

Tembelhayvanın sindirim süreci 30 gün civarındadır. Boşaltım ihtiyacı da ayda 1 kere ile giderilmektedir.

Tembelhayvan yavrusu

Tembelhayvan yavrusu 5 haftalık olana kadar annelerine sarılarak yaşar. Dişi tembelhayvan yılda 1 yavru doğurur.

Tembelhayvan ve karıncayiyenler akraba

Tembelhayvanlar sanılanın aksine maymunlarla akraba değildir. Tembelhayvanlar karıncayiyenler ile akrabadır.

Tembelhayvan sevenler Zootopia isimli animasyonda devlet memuru olan yavaş mı yavaş tembelhayvanı hatırlayacaktır. İzlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz 🙂